e-ginekologia.pl - portal dla lekarzy ginekologówTelemedycyna jest dynamicznie rozwijającym się nurtem współczesnej opieki nad pacjentem. Łącząc w sobie elementy medycyny, informatyki oraz telekomunikacji, w znaczący sposób poprawia jakość usług medycznych. Oferuje rozwiązania w wielu dyscyplinach, w tym w opiece okołoporodowej, powstało bowiem mobile KTG.

  e-ginekologia.pl - portal dla lekarzy ginekologówMetoda HIFU (High Intensity Focused Ultrasound) znana jest w medycynie od ponad 20. lat. Wykorzystywana jest m.in. do ablacji guzów, np.: prostaty i mięśniaków. Od około 4. lat obecna jest w medycynie estetycznej, a od niedawna znalazła zastosowanie także w ginekologii estetycznej.
  Ultradźwięki o wysokiej intensywności, skoncentrowanej wiązki ultradźwiękowej, działającej selektywnie w zakresie od 1,5 do 4,5 mm grubości ściany pochwy, działają w zakresie końcowego termicznego efektu podobnie do lasera CO2, jednak w porównaniu z laserem, zasięg penetracji w głąb tkanki jest większy.

  Pierwsze na świecie urządzenie do przesiewowego badania piersi w warunkach domowych stworzyli polscy naukowcy z biotechnologicznej spółki Braster. Chroniony patentami wynalazek trafił właśnie do powszechnej sprzedaży na polskim rynku. Głównym kanałem dystrybucji będzie strona internetowa producenta oraz sieć aptek. Firma Braster szacuje, że w ciągu roku sprzeda nawet 10 tys. sztuk urządzenia do samobadania piersi.

  fotel ginekologiczny jfg 2Poradnia ginekologiczna to jedno z tych miejsc, które kobiety starają się omijać szerokim łukiem, póki tylko jest taka możliwość. Jednak regularne badania i nadzór lekarza są niezbędne dla zachowania prawidłowego stanu dróg rodnych kobiety, a niejednokrotnie tylko szybkie wykrycie zmian w początkowej fazie daje szansę na całkowite wyleczenie i pełną sprawność. Co zrobić, by kobiety odwiedzały gabinet częściej?

  fotolia USGPytanie o różnice pomiędzy badaniem USG wykonywanym metodą dopochwową, a metodą przez powłoki brzuszne, zadaje sobie wiele kobiet odwiedzających gabinet lekarza ginekologa. Niektóre kobiety mogą odczuwać obawy, czy pewien dyskomfort w związku z badaniem dopochwowym, inne mogą zadawać pytanie, czy USG wykonywane przez powłoki brzuszne jest wystarczająco dokładne. Tak naprawdę, każda w powyższych metod badania ma swoje zalety i wskazania, ale także ograniczenia. Kiedy zatem powinno się wykonywać USG dopochwowe, a kiedy przez powłoki brzuszne?

  e-ginekologia.plNóż plazmowy jest jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie systemów przeznaczonych do chirurgii tkanek miękkich. Możliwości jego zastosowania są szerokie i stale się powiększają.

  e-ginekologia.plNa polskim rynku pojawiła się rękawica do badania piersi – Breast Sense. Jest to rękawica wielokrotnego użytku do samodzielnego badania piersi. Przeznaczona dla kobiet powyżej 20. roku życia i polecana szczególnie kobietom w okresie menopauzy oraz po okresie karmienia piersią.

  e-ginekologia.plSiemens wprowadził do sprzedaży nowy aparat ultrasonograficzny ACUSON X600 – przeznaczony dla gabinetów ginekologicznych i położniczych. Konstruktorzy podkreślają, że nowy model serii ACUSON oferuje przede wszystkim niezawodność i wydajność w ogólnych zastosowaniach obrazowania ultradźwiękowego.

  Pessaroterapia jest coraz popularniejszą metodą leczenia Zaburzeń Statyki Narządów Rodnych (pelvic organ prolapse – POP) i może być skutecznie stosowana jako uzupełnienie metod chirurgicznych (operacji).

  Firma Promedus zaprezentowała nowy elektryczny stół medyczny o nazwie Quest, firmy Midmark. Ma on zastąpić tradycyjną leżankę w gabinecie medycznym. Wachlarz zastosowań stołu jest bardzo szeroki, np. ginekologia, fizjoterapia, fizjologia, angiologia, badania USG, diagnostyka, a także chirurgia.

  Firma Promedus z Łodzi wprowadziła do sprzedaży elektryczny wielofunkcyjny stół medyczny Duolys z oferty firmy Midmark Europe. Stół medyczny Duolys został tak zaprojektowany, aby zapewnić maksymalny komfort dla pacjentów i lekarza. Łatwość pozycjonowania oparcia oraz elektrycznie regulowana wysokość w zakresie 49-95 cm pozwala na uzyskanie idealnej pozycji pracy, dającej optymalny dostęp do pacjenta. Ustawienie pozycji stołu regulowane jest za pomocą specjalnego sterownika, który dostępny jest w wersji: ręcznej lub nożnej.

  Firma Promedus z Łodzi wprowadza na rynek nowe lampy ginekologiczne francuskiego producenta LID. Są to modele o wdzięcznych nazwach Hepta i Bella. Światło lamp jest generowane dzięki kilku energooszczędnym diodom. W modelu Hepta jest ich 7, a w modelu Bella 12. Konstruktorzy założyli, że lampa może bezawaryjnie pracować 50 tys. godzin. Lampy nie generują ciepła i są przystosowane do długiej pracy.

  Samodzielne, bardzo dokładne, badanie piersi i potencjalne wykrywanie zmian chorobowych może być wykonywane przez kobietę w domu. Służy do tego nowoczesna  technika termografii ciekłokrystalicznej, którą wykorzystuje tester Braster. Opracowali go polscy naukowcy.

  6  lutego 2012 r. przeprowadzono (po raz drugi w Polsce) dwa  kolejne zabiegi brachyterapii HDR z aplikatorem SAVI. Rzecz miała miejsce w Wielkopolskim Centrum Onkologii (WCO) w Poznaniu. Pierwszy taki zabieg przeprowadzono u 83-letniej kobiety 23 stycznia tego roku w Szpitalu Specjalistycznym w Poznaniu. Na świecie tylko w Polsce i USA są wykonywane takie zabiegi.

  Sprzęt Ginekologiczny

  loading...