erekawice2

  e-ginekologia.pl - portal dla lekarzy ginekologówWiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko podkreśla, komentując przygotowywane zmiany w standardach okołoporodowych, że to lekarz decyduje o sposobie postępowania. Wiceminister uważa, że zapisywanie pewnych procedur w standardach mogłoby być niecelowe ze względu na szybki rozwój medycyny.

  e-ginekologia.pl - portal dla lekarzy ginekologówOd pierwszego stycznia 2018 r. rozpocznie się proces likwidacji Narodowego Funduszu Zdrowia – ogłosił minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Obecnie ubezpieczenie zdrowotne jest powszechne tylko z nazwy, bo wiele osób nie płaci ubezpieczenia i nie ma statusu ubezpieczonych – podał jako uzasadnienie swojej decyzji szef resortu zdrowia.

  36414141 xxlZgodnie z nowym rozporządzeniem ministra zdrowia w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie z 29 maja br., określającego szczegółowo zasady refundacji wyrobów medycznych, poszerzyła się grupa lekarzy i uprawnionych do przepisywania zleceń na środki chłonne. Od 1 czerwca bieżącego roku lekarze ginekolodzy, obok innych specjalizacji, będą mogli przepisać pacjentom wyroby chłonne (majtki chłonne, pieluchomajtki, pieluchy anatomiczne, wkłady urologiczne i podkłady). Także uprawnione pielęgniarki będą mogły samodzielnie, bez nadzoru lekarza, wypisywać zlecenia na środki absorpcyjne.

  59422491 xxlChcemy, aby w lutym 2018 roku wystartować już z działającą e-receptą - powiedział Marcin Węgrzyniak, dyrektor Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. Będzie to wdrożenie testowe. CSIOZ opublikowało wczoraj pierwszą część dokumentacji technicznej, która pozwoli na integrację e-recepty z systemami e-dokumentacji wdrozonymi w gabinetach i szpitalach.

  12763727 xxlNiewiele ponad 40 procent szpitali jest zinformatyzowanych. Komputery stoją w każdym zakładzie, ale ich systemy nie są odpowiednio przygotowane. To wynik daleki od naszych ambicji – powiedział minister zdrowia, Konstanty Radziwiłł, otwierając konferencję organizowaną przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. Spotkanie poświęcone było przede wszystkim zagadnieniom informatyzacji podmiotów leczniczych.


  e-ginekologia.pl - portal dla lekarzy ginekologówFundacja Pro-Prawo do Życia zapowiedziała pozwy w sprawie szpitali, które nie przedstawiły informacji publicznej o liczbie dokonywanych w nich przerwań ciąż. Według przedstawicieli Fundacji, od 2002 r. w polskich szpitalach dokonano 7270 aborcji, w 90 proc. ze względów eugenicznych.

  e-ginekologia.pl - portal dla lekarzy ginekologówWzrasta liczba postępowań w sprawie błędów lekarskich. Statystyki pokazują, że taki wzrost sięga aż 30 procent w ciągu roku. Lekarze i adwokaci twierdzą, że wynika to ze wzrostu aktywności śledczych.

  21817833 xxl minDo marszałka Sejmu trafił projekt zmiany ustawy mający umożliwić osobom małoletnim dostęp do lekarzy ginekologów, urologów i dermatologów. Osoby niepełnoletnie, które ukończyły 15 lat będą mogły skorzystać z pomocy ginekologicznej, urologicznej lub dermatologicznej  bez asysty lub zgody rodzica lub prawnego opiekuna.

  e-ginekologia.pl - portal dla lekarzy ginekologówUgodę z pracodawcą zawarła przed sądem jedna z położnych ze szpitala w Starachowicach. Położna wróci do pracy. Kobieta została zwolniona dyscyplinarnie po tym, gdy pozostawiona bez opieki pacjentka urodziła na podłodze jednej z sal martwe dziecko.

  e-ginekologia.pl - portal dla lekarzy ginekologówSejm uchwalił zmiany dotyczące zwolnień lekarskich. Wystawianie ich w formie elektronicznej ma być łatwiejsze. Papierowe zwolnienia mają na zawsze zniknąć w lipcu przyszłego roku.

  e-ginekologia.pl - portal dla lekarzy ginekologówOd początku maja obowiązuje nowy wykaz prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży i kobiet karmiących dziecko piersią. Uznano, m.in. że praca przy monitorze komputerowym nie jest już tak szkodliwa, jak kiedyś.

  e-ginekologia.pl - portal dla lekarzy ginekologówCoraz bliżej, by pigułki „dzień po” były sprzedawane na receptę. Takie rozwiązanie poparła sejmowa komisja zdrowia. Komisja poparła również przepisy ułatwiające dostęp do niestandardowej terapii w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia.

  e-ginekologia.pl - portal dla lekarzy ginekologówGinekolodzy na spotkaniu w Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) ustalili, że do końca czerwca ma powstać nowa wycena świadczeń w ginekologii i położnictwie. Przypomnijmy, że wcześniej Agencja zaproponowała cięcia taryf nawet o 70 procent, które zostały oprotestowane przez środowiska medyczne.

  e-ginekologia.pl - portal dla lekarzy ginekologówNa potrzebę rozmowy o kształceniu i normach zatrudnienia pielęgniarek i położnych wskazał  minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, który uczestniczył w debacie o problemach pielęgniarstwa i położnictwa. Minister podczas debaty powiedział, że należy pracować nad prestiżem tych zawodów.