erekawice2

  e-ginekologia.pl - portal dla lekarzy ginekologówO staranne zabezpieczanie danych osobowych pacjentów apeluje Józefa Szczurek-Żelazko, wiceminister zdrowia. Taki apel wiceminister wystosowała w piśmie kierowanym do Okręgowych Izb Lekarskich. Powodem są coraz częstsze przypadki nieprzestrzegania przez placówki medyczne przepisów Ustawy o Ochronie Danych Osobowych.

  e-ginekologia.pl - portal dla lekarzy ginekologówObowiązujące dziś papierowe dokumenty: „Prawo wykonywania zawodu lekarza" i „Prawo wykonywania zawodu lekarza dentysty" ma zastąpić karta elektroniczna, która będzie wielkości dowodu. Umożliwi ona lekarzom składanie podpisu elektronicznego. Karta, dzięki wbudowanemu mikroprocesorowi, uwierzytelni lekarza w systemach elektronicznych.

  e-ginekologia.pl - portal dla lekarzy ginekologówBędzie możliwe podwyższenie wyceny świadczeń medycznych dzięki rezerwie ogólnej, ujętej w planie finansowym Narodowego Funduszu Zdrowia na rok 2017. Chodzi o kwotę w wysokości blisko 738 mln złotych.

  26488251 xxlBlisko 45 procent więcej postępowań dotyczących błędów medycznych niż rok wcześniej prowadziły polskie prokuratury w 2016 roku. W sumie było to 4963 postępowań.

  46430530 xxlSzpital w Busku Zdroju w Świętokrzyskiem jest pod lupą prokuratury. Działania prawne zostały podjęte po tym, jak zmarł tam noworodek. Rodzina zarzuca lekarzom niedopełnienie obowiązku, ojciec twierdzi, że cesarskie cięcie wykonano za późno.

  e-ginekologia.pl - portal dla lekarzy ginekologówUstawę o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia pracownikom medycznym poparł Senat. Ustawa została poparta bez poprawek. Minimalna pensja lekarza specjalisty ma wynosić 6,4 tys. zł, lekarza z pierwszym stopniem specjalizacji około 5,9 tys. zł, bez specjalizacji 5,3 tys. zł, a stażysty prawie 3,7 tys.

  e-ginekologia.pl - portal dla lekarzy ginekologówW prasie pojawiają się artykuły, sugerujące, że standardy opieki okołoporodowej zlikwidowano lub nie działają w prawidłowy sposób. Ministerstwo Zdrowia postanowiło zareagować na te doniesienia. Zamieszczono na stronie resortu specjalny komunikat w tej sprawie.

  e-ginekologia.pl - portal dla lekarza ginekologaUstawę, która wprowadza przepisy ułatwiające dostęp do niestandardowej terapii w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia podpisał prezydent Andrzej Duda. Kancelaria Prezydenta poinformowała, że pigułki "dzień po" będą sprzedawane na receptę.

  e-ginekologia.pl - portal dla lekarzy ginekologówWiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko podkreśla, komentując przygotowywane zmiany w standardach okołoporodowych, że to lekarz decyduje o sposobie postępowania. Wiceminister uważa, że zapisywanie pewnych procedur w standardach mogłoby być niecelowe ze względu na szybki rozwój medycyny.

  e-ginekologia.pl - portal dla lekarzy ginekologówOd pierwszego stycznia 2018 r. rozpocznie się proces likwidacji Narodowego Funduszu Zdrowia – ogłosił minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Obecnie ubezpieczenie zdrowotne jest powszechne tylko z nazwy, bo wiele osób nie płaci ubezpieczenia i nie ma statusu ubezpieczonych – podał jako uzasadnienie swojej decyzji szef resortu zdrowia.

  36414141 xxlZgodnie z nowym rozporządzeniem ministra zdrowia w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie z 29 maja br., określającego szczegółowo zasady refundacji wyrobów medycznych, poszerzyła się grupa lekarzy i uprawnionych do przepisywania zleceń na środki chłonne. Od 1 czerwca bieżącego roku lekarze ginekolodzy, obok innych specjalizacji, będą mogli przepisać pacjentom wyroby chłonne (majtki chłonne, pieluchomajtki, pieluchy anatomiczne, wkłady urologiczne i podkłady). Także uprawnione pielęgniarki będą mogły samodzielnie, bez nadzoru lekarza, wypisywać zlecenia na środki absorpcyjne.

  59422491 xxlChcemy, aby w lutym 2018 roku wystartować już z działającą e-receptą - powiedział Marcin Węgrzyniak, dyrektor Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. Będzie to wdrożenie testowe. CSIOZ opublikowało wczoraj pierwszą część dokumentacji technicznej, która pozwoli na integrację e-recepty z systemami e-dokumentacji wdrozonymi w gabinetach i szpitalach.

  12763727 xxlNiewiele ponad 40 procent szpitali jest zinformatyzowanych. Komputery stoją w każdym zakładzie, ale ich systemy nie są odpowiednio przygotowane. To wynik daleki od naszych ambicji – powiedział minister zdrowia, Konstanty Radziwiłł, otwierając konferencję organizowaną przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. Spotkanie poświęcone było przede wszystkim zagadnieniom informatyzacji podmiotów leczniczych.


  e-ginekologia.pl - portal dla lekarzy ginekologówFundacja Pro-Prawo do Życia zapowiedziała pozwy w sprawie szpitali, które nie przedstawiły informacji publicznej o liczbie dokonywanych w nich przerwań ciąż. Według przedstawicieli Fundacji, od 2002 r. w polskich szpitalach dokonano 7270 aborcji, w 90 proc. ze względów eugenicznych.