erekawice2

  National Cancer InstituteRak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet w Polsce i w krajach zachodnich. W Polsce rocznie umiera z jego powodu 5 tysięcy kobiet. Profilaktycznie kobiety od 20 roku życia, pomiedzy 7 a 10 dniem cyklu, powinny same badac swoje pierwsi w kierunku raka. Jak to zrobić? Oto krótki instruktaż.

  OnlineMD CorporationHAMLET to skrót, za którym kryje się Human α-lactalbumin made lethal to tumor cells (ludzka alfa-laktoalbumina zdolna do uśmiercania komórek nowotworowych). Tworzy się w brzuszku dziecka z połączenia Alfa-Laktoalbuminy (Alfa-LA) z mleka kobiecego i kwasu oleinowego. Odkryty został przypadkiem. Pojawia się tylko w obecności mleka matki. HAMLET jest zabójczy dla komórek nowotworowych. Prowadzone badania nad tą strukturą pokazały, że w przyszłości mógłby on być stosowany w leczeniu nowotworów.

  51756064 xxlNaukowcy z kanadyjskiego Uniwersytetu Ottawy zebrali od ponad 10 tysięcy ciężarnych kobiet informacje na temat występowania stresujących wydarzeń w ich życiu, np.: problemów w pracy, kłótni z bliską osobą, przypadków chorób w rodzinie. Na podstawie tych danych ustalili, że dzieci kobiet, które podczas ciąży miały do czynienia z wieloma trudnymi sytuacjami, znacznie częściej przejawiały symptomy związane z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) oraz innymi zaburzeniami zachowania.

  dzieci chore na mukowiscydozę muszą udrażniać drogi oddechowe minCzy wiesz, jaka jest najczęściej występująca choroba genetyczna? To mukowiscydoza. W „Biegu Po Oddech” w Zakopanem 3 września, którego uczestnicy wesprą chorych na mukowiscydozę, pobiegnie Justyna Kowalczyk. Poznaj 10 faktów o tej chorobie.

  DSC 0029 minPrawie wszystkie dzieci do 2. roku życia przejdą zakażenie wirusem RS. U większości wywołuje zapalenie oskrzeli lub płuc. Do najgroźniejszych powikłań dochodzi u wcześniaków. Sześcioro z nich zmarło z tego powodu w ostatnim sezonie jesienno-zimowym. Dr Jan Mazela z Kliniki Neonatologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu opowiada, że jeśli od października do końca kwietnia (wtedy trwa sezon zachorowań) mają informację z pogotowia, że jedzie do nich wcześniak, który ma duszności, lub dziecko donoszone, które nie chce jeść, jest apatyczne i ma podwyższoną temperaturę, to dla nich sygnał, że mogą mieć na oddziale noworodka zakażonego wirusem RS.

  noworodek witamina K minW wielu krajach podawanie witaminy K noworodkom jest standardem. To zapobiega śmiertelnie groźnym krwotokom, które mogą się zdarzyć właśnie u noworodków z uwagi na niedobór witaminy K w ich organizmie.

  W Polsce żywa jest teraz sprawa rodziców przedwcześnie urodzonej w szpitalu w Białogardzie dziewczynki. Nie godzili się oni m.in. na podanie jej witaminy K.

   

  - Podawanie witaminy K noworodkom to potrzebna i bezpieczna procedura. Witaminę K otrzymało i otrzymuje miliony noworodków na całym świecie – podkreśla konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii prof. Teresa Jackowska.

  44118225 xxlNieprawdą jest, że w ciąży trzeba więcej jeść. Nieprawdą jest, że trzeba unikać pokarmów najczęściej wywołujących alergię. Nieprawdą jest, że w ciąży trzeba garściami łykać suplementy diety.

  Wokół zalecanej diety kobiet ciężarnych narosło wiele kontrowersji. Naukowcy badają i obalają kolejne mylne przekonania.

  39411648 xxlTo MIT. Faktycznie, najczęściej występującym czynnikiem ryzyka rozwoju raka szyjki macicy jest zakażenie komórek nabłonka szyjki macicy wirusem brodawczaka ludzkiego (human papilloma virus – HPV). Ale niejedynym.

  Dlatego nawet zaszczepienie się przeciwko HPV – dające olbrzymią szansę na uniknięcie nowotworu – nie zwalnia z dobrego nawyku wykonywania badań cytologicznych. Tylko regularna ocena wymazu z kanału rodnego daje pewność wykrycia zmian przedrakowych oraz raka w bardzo wczesnej fazie (a wówczas całkowicie wyleczalnego).

  sluch noworodka minPoważne wady słuchu występują u ok. 2 - 4 noworodków na 1000. Jednak wszystkie nowo narodzone dzieci są badane pod kątem uszkodzenia słuchu. Wyłapanie problemów na tym etapie pozwala często zapewnić dobry rozwój dziecka.

  Badanie przesiewowe słuchu polega na rejestracji odpowiedzi powstających w uchu wewnętrznym po podaniu cichych dźwięków. Drugą metodą jest rejestracja słuchowych potencjałów wywołanych pnia mózgu (ABR), powstających w drodze słuchowej po podaniu dźwięków. Oba wymienione rodzaje badań trwają ok. 5 minut, są nieskomplikowane, niebolesne, całkowicie bezpieczne dla dziecka i można je przeprowadzać jedno po drugim.

  dzieci minW pierwszych 12 godzinach życia noworodka dużo się dzieje. Dowiedz się, co i dlaczego specjaliści sprawdzają po narodzeniu dziecka.

  noworodek skala Apgar minPierwsze oceny dziecko dostaje już w pierwszej minucie jego życia - mowa o skali Apgar. Jeśli noworodek otrzyma 8-10 punktów, jego stan uważa się za dobry.

  Ocenę stanu noworodka tuż po urodzeniu wprowadziła w 1952 r. Virginia Apgar, opracowując skalę punktacji wydolności układów i narządów (potocznie mówi się punktacja według skali Apgar). To podstawowe narzędzie w ocenie ogólnego stanu noworodka bezpośrednio po urodzeniu.

  mandalaZachorowalność na raka piersi w Polsce rośnie. Do tego chorują coraz młodsze kobiety. Wielu przedwczesnych śmierci z tego powodu można by jednak uniknąć. Fakty są nieubłagane. Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym występującym u kobiet (23 proc. wszystkich zachorowań na raka).

  e-ginekologia.pl - portal dla lekarzy ginekologówCiąża to czas, kiedy kobieta skupia się na sobie i swoim dziecku. Przez dziewięć miesięcy nie myśli o niczym innym tylko o tym, by urodzić zdrowego i pięknego malucha. Dba o siebie, rozmawia z brzuszkiem, ogląda swoje dziecko na USG. Kiedy przychodzi moment porodu, do tego magicznego duetu dołącza położna, osoba, która pomaga i prowadzi kobiety przez ten ważny dla nich okres. Już dziś każda mama może podziękować swojej położnej i zagłosować w plebiscycie „Położna na Medal”.

  W Polsce rak piersi jest najczęściej diagnozowanym nowotworem u kobiet i drugą nowotworową przyczyną ich śmierci. U co trzeciej chorej rozwija się do postaci zaawansowanej. Temat choroby nowotworowej to często temat tabu, jednak nawet jej zaawansowany stopień pozwala prowadzić w miarę normalne życie. Obok odpowiedniego leczenia ogromne znaczenie ma tu wsparcie bliskich, przede wszystkim partnera. O tym, dlaczego jest to istotne i jak mądrze wspierać chore, informuje kampania „BreastFit. Kobiecy biust. Męska sprawa”, której druga edycja właśnie ruszyła.

  Sprzęt Ginekologiczny

  loading...