2406 zakopane app ban 600x100

baner ngg NPC2024

Nowy Gabinet GinekologicznyPytania do prawnika
Na pytania Czytelników odpowiada adwokat, dr n. pr. Maciej Gibiński – absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, właściciel kancelarii prawnej Centrum Doradcze Prawa Medycznego.

Postępowanie przed sądem lekarskim
Wbrew pojawiającym się opiniom postępowanie w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej lekarza dentysty, wcale nie jest bez znaczenia i bez konsekwencji. Postępowanie to toczy się z powodu skargi pacjenta i rozpoczyna się od czynności sprawdzających oraz wyjaśniających.

Wpływ otyłości na rozwój nowotworów
Otyłość to choroba przewlekła o złożonej etiologii, która stanowi czynnik ryzyka wielu chorób: cukrzycy typu 2, układu krążenia, zaburzeń hormonalnych, a także nowotworów złośliwych i wielu innych, np. choroby zatorowo-zakrzepowej.

Przeszczep tłuszczu autologicznego
Przeszczep tłuszczu autologicznego (autologus fat graft AFA) w ginekologii jest wykonywany coraz częściej i dotyczy nie tylko wskazań estetycznych.

Nowości z kongresu Eurogin 2022. AI w walce z HPV
Eurogin 2022, to pierwszy po lockdownie tak duży, międzynarodowy i przeprowadzony stacjonarnie kongres poświęcony chorobom związanym z HPV. Ponad 1500 uczestników z całego świata, w tym z Polski, dzielili się wiedzą oraz doświadczeniem między innymi w zakresie sztucznej inteligencji, wykorzystywanej w ramach zapobiegania chorobom związanym z HPV.

Opieka nad pacjentkami z endometriozą – wytyczne ESHRE
Endometrioza to estrogenozależna, przewlekła choroba zapalna, związana z rozmaitymi zaburzeniami w obrębie układu immunologicznego. Etiologia powstawania zmian jest nieznana. ESHRE opublikowało aktualizację wytycznych z 2014 roku, dotyczące opieki nad pacjentkami z endometriozą.

Ocena preparatu Hexagyn, w postaci żelu dopochwowego, w terapii zmian zanikowych w obrębie układu moczowo-płciowego
Hexagyn żel to złożony preparat stosowany dopochwowo co 3 dobę, w skład którego wchodzi opatentowana formuła Tri-Solve P w połączeniu z 0,2% kwasem hialuronowym.

Jak poprawić wykrywalność RSM w gabinecie ginekologicznym?
Pod względem profilaktyki raka szyjki macicy (RSM) Polska znajduje się w ogonie Europy. Jest jednym z nielicznych krajów w Europie, w których RSM rozpoznawany jest nadal w tak zaawansowanych stadiach. Według informacji MZ i NFZ rak szyjki macicy jest szóstym co do częstości występowania nowotworem u kobiet w Polsce i stanowi ponad 10% nowotworów u kobiet.


_____________________________

Dowiedz się więcej:

Więcej artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.