2406 zakopane app ban 600x100

baner ngg NPC2024

nowy gabinet ginekologiczny nr 6/2023Wpływ mezoterapii tropokolagenem na jakość życia kobiet z nietrzymaniem moczu – badanie wstępne

Schorzenia uroginekologiczne, w tym zaburzenia statyki (ang. pelvic organ prolapse – POP) i nietrzymanie moczu (ang. urinary incontinence – UI) istotnie wpływają na jakość życia kobiet (ang. quality of life), a dla lekarza są często wyzwaniem zarówno diagnostycznym, jak i terapeutycznym [1–4].

Autor: prof. dr hab. n. med. Małgorzata Jerzak


Ocena skuteczności opasek Sea Band w niwelowaniu nudności i wymiotów u ciężarnych

Nudności i wymioty wikłają nawet do 80% wczesnych ciąż (nausea or vomiting in early pregnancy – NVP) [1, 4, 5]. Pojawiają się najczęściej ok. 5–10 tygodnia ciąży. Uważane są za najbardziej uciążliwe dolegliwości, jakie towarzyszą jej początkom. Zwykle nudności i wymioty są rozciągnięte w czasie i utrzymują się kilka tygodni. Dodatkowo pacjentki często podają, że znacząco ograniczają codzienne funkcjonowanie w wielu sferach – pracę zawodową, obowiązki domowe czy funkcje rodzicielskie.

Autorzy: Karina Matusiak, Romuald Dębski


Labiominoroplastyka. Zaawansowane techniki oraz aspekty kwalifikacji do zabiegu

Labiominoroplastyka, czyli plastyka warg sromowych mniejszych jest obecnie jedną z najczęściej wykonywanych procedur z zakresu ginekologii plastycznej.

Autor: dr n. med. Tomasz Basta


Ciąża zaśniadowa

Zdarzają się sytuacje, w których co prawda działanie lekarza można ocenić jako nieprawidłowe i uznać, że popełnił winę, ale faktycznie to działanie (ustalona wina) nie spowodowało u pacjenta ani rozstroju zdrowia, ani żadnego urazu.

Autorki: Karolina Podsiadły--Gęsikowska, Aleksandra Powierża


Telomeraza w wybranych nowotworach ginekologicznych

Telomery znajdujące się na końcach chromosomów są kompleksami powtarzających się nukleotydów (TTAGGG) n połączonych białkami – TBP (telomere binding protein), wśród których główną rolę odgrywają TRF1 i TRF2 (telomere repeat factor).

Autorzy: prof. dr hab. n. med Janina Markowska, lek. Jacek Tulimowski


Labiomajoroplastyka – cz. 2

Kontynuujemy cykl tekstów na temat labiamajoroplastyki, czyli plastyki warg sromowych większych. W poprzedniej części szczegółowo opisaliśmy prawidłowy wygląd warg sromowych większych, wskazania i przeciwwskazania oraz sposób kwalifikacji pacjentki do zabiegu.

Autor: Piotr Kolczewski


Doradca do spraw odpadów. Nowy obowiązek?

Na początku roku rozgorzał spór o kolejny obowiązek związany z działalnością gabinetów medycznych. Chodzi o wyznaczenie doradcy do spraw bezpieczeństwa przewozu towarów niebezpiecznych.

Autor: Ewa Mazur-Pawłowska


Zakażenia parwowirusem B19 w ciąży

Parwowirus B19 (B19V) jest najważniejszym patogenem zakażającym człowieka, należącym do rodziny Parvoviridae, rodzaju Erythrovirus.

Autorzy: dr hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski, dr n. wet. Anna Golke, lek. Michał Gontkiewicz, lek. Jacek Tulimowski