2406 zakopane app ban 600x100

baner ngg NPC2024

sprawa Pani JoannyKilka dni temu media obiegła sprawa pani Joanny. Kobieta zażyła tabletkę poronną, bo – jak wynika z doniesień medialnych – ciąża miała zagrażać jej życiu. Po kilku dniach, kiedy fizycznie i psychicznie czuła się źle, powiadomiła o tym swoją lekarkę. Przekazała jej też informację o tym, że zrobiła aborcję farmakologiczną.

Lekarka – psychiatra – która twierdzi, że kobieta podczas rozmowy poinformowała ją, że chce odebrać sobie życie, zadzwoniła pod numer 112 i poinformowała o zdarzeniu służby. Do szpitala pani Joanna pojechała w asyście policji. Na miejscu mundurowi mieli ją przesłuchiwać, zabrali też – jak później orzekł sąd – bezprawnie laptop i telefon. O zbadanie tej sprawy Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Rzecznika Praw Pacjenta.

Interwencja Rzecznika Praw Pacjenta

– Pacjent ma prawo do poszanowania intymności i godności, zwłaszcza w czasie udzielania mu świadczeń zdrowotnych. Udziału funkcjonariuszy policji w badaniach przepisy nie przewidują – przypomina RPO. Rzecznik Praw Obywatelskich z urzędu prowadzi postępowanie w sprawie pacjentki z Krakowa. – Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy z 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta pacjent ma prawo do poszanowania intymności i godności, w szczególności w czasie udzielania mu świadczeń zdrowotnych. Dlatego uczestnictwo, a także obecność innych osób w tym czasie wymaga, co do zasady, zgody pacjenta i osoby wykonującej zawód medyczny, udzielającej świadczenia zdrowotnego – wskazuje RPO. Z ujawnionych okoliczności sprawy nie wynika, aby pacjentka miała status osoby zatrzymanej, podejrzanej czy też oskarżonej. Nawet wówczas jednak przepisy nie przewidują uczestniczenia funkcjonariuszy w badaniu osoby z takim statusem procesowym. Zgodnie zaś z § 12 ust. 1 rozporządzenia ministra sprawiedliwości z 23 lutego 2005 r. w sprawie poddawania badaniom lub wykonywania czynności z udziałem oskarżonego oraz osoby podejrzanej, organ postępowania nie uczestniczy, z zastrzeżeniem art. 198 § 2 k.p.k. (przeprowadzanie badania przez biegłego), w przeprowadzaniu badań. RPO prosi RPP Bartłomieja Chmielowca o przedstawienie ustaleń w tym zakresie.

Dowiedz się więcej - Sprawa Pani Joanny - Nowy Gabinet Ginekologiczny.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.