2406 zakopane app ban 600x100

baner ngg NPC2024

Ukraińska SpecustawaTak zwana specustawa ukraińska kuleje i to na wielu płaszczyznach – tak uważa wielu polskich lekarzy. Niektórzy lekarze dentyści twierdzą, że nie mogą uzyskać informacji, w jaki sposób zatrudnić kadrę z Ukrainy. Obawy wobec nowej ustawy ma również Naczelna Izba Lekarska.

Eksperci NIL uważają, że „ustawodawca nie uregulował w sposób kompleksowy, przemyślany i racjonalny kwestii udzielania świadczeń zdrowotnych w Polsce przez lekarzy i lekarzy dentystów, którzy uzyskali kwalifikacje zawodowe poza obszarem Unii Europejskiej, w szczególności w Ukrainie". NIL zapewnia, że kompetencje lekarzy i lekarzy dentystów pochodzących z Ukrainy są "cenne dla zapewnienia opieki medycznej ich rodakom przebywającym w naszym kraju". Jednak eksperci zwracają uwagę na nieścisłości. Według nich sprawowanie opieki nad polskimi pacjentami, w ocenie NIL-u, wymaga znajomości języka polskiego.
"Niezrozumiałe jest, że ustawa umożliwia zatrudnienie osoby nieposiadającej obywatelstwa polskiego na stanowisku pomocy nauczyciela, jedynie pod warunkiem znajomości języka polskiego, a jednocześnie pozwala na przyznanie prawa wykonywania zawodu lekarza i udzielanie świadczeń zdrowotnych polskim pacjentom osobie, która języka polskiego w ogóle nie zna" – podaje przykład nieścisłości w ustawie NIL.
Naczelna Izba Lekarska podkreśla, że sytuacja w Ukrainie jest uzasadnieniem dla wprowadzenia szczególnych rozwiązań prawnych, lecz nie uzasadnia „obniżenia poziomu bezpieczeństwa udzielania świadczeń zdrowotnych polskim pacjentom". Podobnego zdania jest dr Anna Łotowska-Ćwiklewska, anestezjolożka z Białegostoku, współzałożycielka inicjatywy „Medycy dla Ukrainy. - Absolutnie się z tym zgadzam i uważam, że jest to rzucanie lekarzy na głęboką wodę. Pamiętajmy, że to jest sytuacja niekorzystna dla obu stron. Dla pacjentów, co oczywiste, bo trudność w porozumieniu się z lekarzem na poziomie językowym jest koszmarem. Stawiając się w roli pacjenta, nie mogę sobie tego wyobrazić – mówi lekarka.
Pani adwokat Ewa Mazur-Pawłowska, specjalizująca się w zakresie prawa medycznego, poprowadziła w poniedziałek 21 marca 2022 r. webianrium: p.t. Zatrudnianie personelu medycznego z Ukrainy - co koniecznie trzeba wiedzieć? - lekarz, asysta, higienistka, rejestratorka, pielęgniarka, położna, fizjoterapeuta. Webinarium jest dostępne w wersji do odtworzenia na stronie sklep.e-ginekologia.pl.