2406 zakopane app ban 600x100

baner ngg NPC2024

raport dotyczący porodówZ najnowszego raportu Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że w ciągu ostatnich czterech lat roczna liczba porodów w Polsce wynosiła od 297 do 366 tys. Niemal połowa odbywała się przez cięcie cesarskie. Z raportu można wyciągnąć informacje dotyczące placówek, realizujących porody w ramach koordynowanej opieki nad kobietą w ciąży.
Raport zawiera także informacje dotyczące porodów samoistnych, cięć cesarskich, porodów zabiegowych oraz ze znieczuleniem.

Najwięcej porodów w Poznaniu

W zestawieniu ujęto szpitale, w których znieczulenia nie podano przy żadnym z takich porodów. Najwięcej porodów, bo ponad 3 tys. odebrano w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Z czego 46 procent stanowiły w tej placówce porody przez cesarskie cięcie. Z kolei największy odsetek cięć cesarskich ma natomiast Prywatna Klinika Położniczo-Ginekologiczna w Białymstoku – prawie 94 proc.
Zaledwie 7 proc. porodów innych niż poprzez cięcia cesarskie odbyło się ze znieczuleniem., największy odsetek porodów innych niż przez cięcia cesarskie z podaniem znieczulenia miał NZOZ Szpital przy ul. Siemiradzkiego w Krakowie – prawie 63 proc.

Hospitalizacja po porodzie

W 43 proc. przypadków pobyt matki w szpitalu wynosił do trzech dni. Jeśli chodzi o placówki realizujące porody w ramach koordynowanej opieki nad kobietą w ciąży, to w 6 proc. z nich pobyt wiązał się z przedłużoną hospitalizacją matki karmiącej piersią z powodu stanu zdrowia dziecka. W takich placówkach 1 proc. porodów to ciąże mnogie, a 8 proc. – porody przedwczesne.
Z zapowiedzi NFZ-u wynika, że w najbliższym czasie raport zostanie rozbudowany o kolejne moduły dostarczające szczegółowych informacji dotyczących porodów i opieki okołoporodowej. Szczegółowe analizy dotyczące porodów w Polsce można poznać klikając na stronę NFZ – u - https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/porody-w-polsce-w-danych-nfz-mapa-i-raport,8405.html

Sytuacja demograficzna Polski jest coraz gorsza. W 2022 roku dzietność w Polsce spadła kolejny rok z rzędu. W tym roku może być najgorzej w historii.

 

Dowiedz się więcej - Raport dotyczący porodów - Nowy Gabinet Ginekologiczny.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.