2406 zakopane app ban 600x100

baner ngg NPC2024

Profilaktyka

76765770 xlWspółczesna ginekologia, w tym ginekologia estetyczna oraz uroginekologia, w dużej mierze swoje działanie opiera na medycynie regeneracyjnej. W tym celu wykorzystywane są m.in. preparaty wspomagające naturalne procesy odnowy tkanek. O tym, jak w tych obszarach działa fibryna bogatopłytkowa, kolagen oraz egzosomy, pisze dr n. med. Tomasz Basta, założyciel Intima Edu Institute, dyrektor medyczny Intima Clinic Group w Krakowie oraz prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologii Estetycznej i Rekonstrukcyjnej.

Rozpoczynamy cykl tekstów na temat labiomajoraplastyki, czyli plastyki warg sromowych większych. W kilku częściach przedstawimy wszystkie istotne informacje dotyczące tego zabiegu: przygotowanie i kwalifikacja pacjentki, przygotowanie do zabiegu oraz techniki operacyjne.

21817833 xxl minTelomery znajdujące się na końcach chromosomów są kompleksami powtarzających się nukleotydów (ttaggg)n połączonych białkami – TBP (telomere binding protein), wśród których główną rolę odgrywają TRF1 i TRF2 (telomere repeat factor). W 2009 r. za odkrycie mechanizmów działania telomerów i telomerazy przyznana została Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny.

45149658 xxlLabiominoroplastyka, czyli plastyka warg sromowych mniejszych jest obecnie jedną z najczęściej wykonywanych procedur z zakresu ginekologii plastycznej. Popularność tego zabiegu na całym świecie jest z roku na rok coraz większa (potwierdzają to m.in. badania przeprowadzone przez The International Society of Aesthetic Plastic Surgery; ISAPS). Mimo zainteresowania, zabieg powinien być wykonywany u osób o odpowiedniej motywacji funkcjonalnej, a technika zabiegowa powinna być dobierana indywidualnie do anatomii i oczekiwanych efektów pacjentki.

11330123 xxlNudności i wymioty wikłają nawet do 80% wczesnych ciąż (nausea or vomiting in early pregnancy – NVP) [1, 4, 5]. Pojawiają się najczęściej ok. 5–10 tygodnia ciąży. Uważane są za najbardziej uciążliwe dolegliwości, jakie towarzyszą jej początkom. Zwykle nudności i wymioty są rozciągnięte w czasie i utrzymują się kilka tygodni. Dodatkowo pacjentki często podają, że znacząco ograniczają codzienne funkcjonowanie w wielu sferach – pracę zawodową, obowiązki domowe czy funkcje rodzicielskie.

Gdański Kongres KobietWładze Gdańska zachęcają do wzięcia udziału w Gdańskim Kongresie Kobiet. Jest to kilkugodzinne wydarzenie promujące szeroko pojęty zdrowy styl życia. Wydarzenie odbędzie się 8 marca, w Europejskim Centrum Solidarności (plac Solidarności 1).

16663565 wizyta rfDr n. med. Grażyna Cholewińska, konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych województwa mazowieckiego, ostrzega, że główną drogą zakażenia wirusem HIV są dziś kontakty seksualne; dotyczy ono zupełnie innej niż dawniej grupy społecznej – nierzadko ludzi w "białych kołnierzykach", artystów i celebrytów.

badania profilaktyczne HPVNa bezpłatne badania profilaktyczne w kierunku raka szyjki macicy zgłasza się zaledwie 12 proc. mieszkanek Dolnego Śląska. Tak wynika z danych regionalnego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

bezpłatne szczepienia przeciw HPVJak informuje Ministerstwo Zdrowia, powszechny program bezpłatnych szczepień przeciw HPV (Human Papilloma Virus) nie jest jednoroczny i zgodnie z jego założeniami szczepienia będą nadal przeprowadzane u dzieci w grupach wiekowych 12 i 13 lat. Takie założenia programu obowiązują stale, do czasu kiedy nie zostaną zmienione. Według ekspertów Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych, to bardzo dobry krok w poszerzaniu świadomości na temat szczepień oraz w zwiększaniu wyszczepialności wśród młodych ludzi.

JoannaPruban FundacjaIMiDFundacja Instytutu Matki i Dziecka (FIMiD) odpowiadając na wyzwania zdrowotne związane z opieką nad rodzinami uchodźczymi z Ukrainy, wspólnie z UNICEF-em prowadzi kampanię edukacyjną „Powiedz TAK szczepieniom”. Inicjatywa koncentruje się na promowaniu szczepień ochronnych wśród ukraińskich dzieci w wieku od 1 do 5 lat, które przebywają obecnie w Polsce. Jednym z kampanijnych działań było przeprowadzenie badań jakościowych, mających na celu m.in.: zgłębienie postaw i doświadczeń polskich lekarzy oraz pielęgniarek w kontaktach z uchodźcami z Ukrainy, wskazanie potrzeb oraz obszarów wsparcia personelu medycznego w kwestii związanej ze szczepieniami i zbadanie głównych czynników motywujących do szczepień.

Kompleksowa opieka rozwojowa nad wcześniakami29 grudnia 2023 r. weszło w życie zarządzenie prezesa NFZ w sprawie pilotażu w zakresie kompleksowej opieki rozwojowej nad dziećmi urodzonymi przedwcześnie KORD.
– Celem zarządzenia jest wdrożenie wskazanego pilotażu w związku z wejściem w życie rozporządzenia ministra zdrowia z dnia 25 maja 2023 roku w przedmiotowej sprawie – napisano w uzasadnieniu.

higiena jamy ustnej w szpitalachIstnieje bardzo prosty sposób na uniknięcie zachorowania na zapalenie płuc. Naukowcy z Brigham and Women's Hospital w Bostonie twierdzą, że jest to mycie zębów dwa razy dziennie. Zebrali oni dane z 15 badań klinicznych, w których ludzie albo myli zęby kilka razy dziennie, albo płukali usta antyseptycznym płynem do płukania ust czy solą fizjologiczną.

samobadanie piersiAktorka przekonuje, że w trosce o swoje zdrowie i dając sobie szansę na całkowite wyleczenie ewentualnego nowotworu, kobiety nie powinny lekceważyć samobadania piersi. Regularna mammografia i USG to podstawa, ale niezwykle ważna jest także samokontrola, bo to dzięki niej można błyskawicznie zareagować na każdy niepokojący guzek czy zgrubienie. Daria Widawska zachęca wszystkie panie do tego, by nie bały się dotykać swoich piersi, bo nawet jeśli na początku robią coś niewłaściwie, to z czasem dojdą do wprawy.

ginekologia estetycznaGinekologia estetyczna to innowacyjna dziedzina medycyny, która łączy w sobie aspekty ginekologii, dermatologii oraz chirurgii plastycznej.

broszura dla rodziców wcześniakówNa ciekawy i niezwykle ważny pomysł wpadli medycy z Wrocławia. Broszurę z zestawem praktycznych informacji dla rodziców wydał Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu. Broszura jest skierowana do rodziców, których dzieci urodziły się przedwcześnie.

szczepienie przeciwko HPVUnia Europejska inwestuje w szczepienia przeciw HPV i przyjęła, że jej celem jest zaszczepienie 90% wszystkich dziewcząt i jak najwięcej chłopców. Dlaczego? Ponieważ szczepienie przeciwko HPV zapobiega nie tylko rakowi szyjki macicy u kobiet i dziewcząt, ale także wielu innym nowotworom – wspomina Mike Morrisey, Dyrektor Generalny Europejskiej Organizacji ds. Raka (European Cancer Organisation).

bezpłatny poradnik o rakuPoradnik dotyczący raka piersi i raka szyjki macicy napisał ginekolog oraz radny Rady Miasta Tychy dr n. med. Maciej Jędrzejko. Poradnik wydano wraz ze Stowarzyszeniem Tyskie Szpilki.

Anastrozol podawany profilaktycznieAnastrozol będzie podawany brytyjskim kobietom z podwyższonym ryzykiem zachorowania na raka piersi. Będzie się to odbywało w ramach kuracji profilaktycznej, choć to lek przyjmowany na ogół w trakcie leczenia tego nowotworu.

Profilaktyka Zakażeń RSVPowstała Koalicja na rzecz Profilaktyki Zakażeń RSV. Jej inicjatorem jest Fundacja Koalicja dla Wcześniaka. Nastawiona jest ona na zapoczątkowanie dyskusji o niezbędnych zmianach systemowych, których wprowadzenie pozwoli ochronić wszystkie dzieci przed syncytialnym wirusem oddechowym oraz wpłynie na ograniczenie infekcji i hospitalizacji z powodu ciężkich zakażeń nim wywołanych.

Program wczesnego wykrywania raka piersiW Rzeszowie w 2024 roku będzie kontynuowany program, który ma zachęcać kobiety do badań profilaktycznych w kierunku raka piersi. Program wczesnego wykrywania raka piersi wśród mieszkanek Rzeszowa przyjęli na ostatniej sesji radni miasta. Program ma trwać do 2025 roku.

mammografia w WielkopolsceW Wielkopolsce działają aktualnie 23 stacjonarne pracownie mammograficzne, a od 1 listopada dołączą do nich trzy kolejne. Badania będzie można wykonać w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym im. Heliodora Święcickiego UM w Poznaniu przy ul. Polnej, w Wielkopolskim Centrum Medycznym Remedium na os. Stefana Batorego w Poznaniu, a także w Szpitalu Specjalistycznym im. Stanisława Staszica w Pile przy ul. Rydygiera.

samobadanie piersi – Comiesięczne samobadanie piersi powinno się stać dobrym nawykiem, a nawet obowiązkiem – mówi Izabela Sakutova, pomysłodawczyni kampanii Dotykam=Wygrywam. Wiele kobiet o nim zapomina, lekceważy je albo też nie wie, jak wykonać je prawidłowo. Ekspertka zachęca jednak kobiety do tego, by postarały się poznać strukturę swoich piersi tak, by móc wyczuć niepokojące zmiany i szybko zareagować. To bardzo ważne, bo tylko wykrycie nowotworu na wczesnym etapie daje szansę na całkowite wyleczenie. Każdego roku w Polsce umiera ok. 9 tys. kobiet zmagających się z nowotworem piersi, często wykrytym w zaawansowanym już stadium.

mammografia w dolnośląskiemNowe stacjonarne pracownie mammograficze powstaną w kilku dolnośląskich powiatach. Kobiety np. z Trzebnicy czy Strzelina nie będą musiały jechać do Wrocławia. Projekt rozwijający opiekę onkologiczną nad kobietami w zakresie leczenia raka piersi realizują Samorząd Województwa Dolnośląskiego wspólnie z marszałkowskim szpitalem – Dolnośląskim Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

bezpłatna mammografiaMinister zdrowia Katarzyna Sójka poinformowała, że kobiety między 45. a 74. rokiem życia będą mogły korzystać z bezpłatnej mammografii. Badania będą dostępne od 1 listopada br. Z kolei od 2025 r. mammografia dostępna będzie tylko w wersji cyfrowej.

systemy monitorowania glikemiiOd stycznia 2024 r. wszystkie kobiety w ciąży z cukrzycą uzyskają dostęp do systemów ciągłego monitorowania glikemii, a nie tylko te wymagające podawania insuliny. Nie będą musiały kilka czy nawet więcej razy dziennie wykonywać badania tradycyjnym glukometrem. Ta korzystna zmiana jest efektem wspólnych działań ginekologów, perinatologów, diabetologów oraz pacjentek. Ministerstwo Zdrowia zaś pod wpływem ich głosów podjęło odważną decyzję.