2406 zakopane app ban 600x100

baner ngg NPC2024

pierwsza w Polsce operacja vNOTESW Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku wykonano pierwszą w Polsce operację vNOTES z użyciem platformy GelPOINT V-Path (Transvaginal Access Platform). W skład zespołu operacyjnego weszli ginekolodzy dr Maciej Socha i dr Bartłomiej Wolski oraz lekarze: Jakub Woźny i Wojciech Flis.

Ginekolodzy odbyli szkolenie teoretyczne i praktyczne z warsztatami operacyjnymi w Belgii u prof. Jana Baekelandta. Jest on prekursorem, twórcą systemu narzędzi operacyjnych (platformy dostępu) i ekspertem w dziedzinie ginekologii operacyjnej i onkologicznej vNOTES.

Małoinwazyjne leczenie chirurgiczne

vNOTES jest to jedna z form małoinwazyjnego leczenia chirurgicznego. Polega ona na wykorzystywaniu naturalnych otworów ciała jako dostępu operacyjnego do wybranych narządów. Do operacji zakwalifikowała się pacjentka z guzem jajnika i mięśniakiem macicy. W trakcie operacji usunięto zmieniony guzowato jajnik i jajowód po tej samej stronie, przeciwległe przydatki oraz macicę. Po tego typu operacjach, pacjenci zwykle wypisywani są do domu, deklarując dobre samopoczucie i brak dolegliwości bólowych, już kilka godzin po operacji. Jest to możliwe dzięki umiejętnościom operacyjnym lekarzy ginekologów, którzy często wykorzystują pochwę jako naturalną drogę do wykonania operacji.

Nowatorska metoda operacji

Zasadnicza różnica przy vNOTES polega na tym, że zamiast wkładać narzędzia przez nacięcia na skórze brzucha i rozcięcie w pępku, instrumentarium operacyjne wprowadzane jest przez pochwę, z zastosowaniem specjalnego portu żelowego. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie powstają blizny na skórze brzucha i tym samym nie ma ryzyka zakażenie miejsca operowanego, przepukliny w miejscach wkłucia troakarów (rurek przechodzących przez ścianę brzucha, umożliwiających w laparoskopii wprowadzenie narzędzi). Nie notuje się również dolegliwości bólowych związanych z ranami operacyjnymi. Nacięcie w pochwie, zwykle wykonywane jest w trakcie usunięcia macicy na końcu operacji przezbrzusznej, zaś przy vNOTES na jej początku.

Bezpieczeństwo operowanych pacjentek

Eksperci podkreślają, że ważnym aspektem operacji vNOTES jest bezpieczeństwo operowanych pacjentek, obciążonych schorzeniami ogólnoustrojowymi. W takich przypadkach chore leżą na stole operacyjnym w pozycji neutralnej (w trakcie laparoskopii ciało skierowane jest głową w dół pod kątem około 25-30 stopni), a ciśnienie gazów wewnątrz brzucha jest dużo mniejsze, co ułatwia znieczulenie i mniej obciąża pacjentki. Operacja została przeprowadzona 14 listopada.

Dowiedz się więcej - Pierwsza w Polsce operacja vNOTES - Nowy Gabinet Ginekologiczny.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.