2406 zakopane app ban 600x100

baner ngg NPC2024

mdłości i wymioty w ciąży Z najnowszych badań wynika, że to hormon wytwarzany przez płód odpowiada za mdłości i wymioty, z którymi zmaga się wiele kobiet w ciąży. Z wyliczeń wynika, że mdłości dotykają aż 80 proc. kobiet spodziewających się dziecka.

W przypadku dwóch na sto ciąż pojawia się ekstremalne nasilenie objawów - hiperemesis gravidarum (HP), czyli niepowściągliwe wymioty ciężarnych.

Produkcja hormonu GDF15

Zespół naukowców z Uniwersytetu w Cambridge (Wielka Brytania) oraz jednostek w Szkocji, USA i Sri Lance twierdzi, że występowanie tego schorzenia wiąże się z produkcją hormonu GDF15 w łożysku.

- Stopień nudności i wymiotów w ciąży jest bezpośrednio związany zarówno z ilością GDF15 wytwarzanego przez płodową część łożyska i przenikającego do krwiobiegu kobiety, jak i z wrażliwością na ten hormon – wykazali badacze.

Naukowcy podkreślają, że GDF15 jest produkowany na niskim poziomie u wszystkich kobiet. Wrażliwość na tę substancję zależy od jej stężenia w organizmie przed ciążą. Kobiety z naturalnie niskim poziomem hormonu we krwi z większym prawdopodobieństwem mogą cierpieć na nudności i wymioty w czasie ciąży. Z kolei na największe ryzyko wystąpienia choroby ciążowej są narażone - zdaniem naukowców - pacjentki z rzadką mutacją genetyczną, która decyduje o naturalnie niskim poziomie hormonu we krwi. U kobiet cierpiących na dziedziczną chorobę krwi, talasemię beta (polegającą na obniżonej produkcji hemoglobiny przez organizm), poziom GDF15 jest zawsze bardzo wysoki, a nudności i wymioty podczas ciąży są lekkie lub nie pojawiają się wcale.

- Większość kobiet, które zachodzą w ciążę, doświadcza nudności i mdłości. U niektórych z nich nasilenie objawów może wymagać leczenia, a nawet hospitalizacji - wskazuje prof. Stephen O'Rahilly, dyrektor Instytutu Nauk Metabolicznych na Uniwersytecie w Cambridge i kierownik zespołu badawczego.

- Teraz wiemy, dlaczego: dziecko rosnące w łonie matki produkuje hormon na poziomie, do którego matka nie jest przyzwyczajona. Im bardziej kobieta jest wrażliwa na tę substancję, tym ciężej choruje. Uważamy, że zablokowanie dostępu GDF15 do jego receptora w mózgu matki będzie stanowić podstawę skutecznego i bezpiecznego sposobu leczenia zaburzeń ciążowych – dodaje.


Dowiedz się więcej - Mdłości i wymioty w ciąży - Nowy Gabinet Ginekologiczny.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.