2406 zakopane app ban 600x100

baner ngg NPC2024

przyrost wagi w ciążySprawdzono, czy nadmierny przyrost masy ciała w czasie ciąży może być sygnałem, że zdrowie kobiety w późniejszym wieku jest zagrożone i czy dochodzi do przedwczesnych zgonów? Przeprowadzono analizę dużego ogólnokrajowego zbioru danych (Collaborative Perinatal Project) obejmującego okres od urodzenia dziecka poprzez kolejne 50 lat. Badanie przeprowadzili naukowcy z Perelman School of Medicine przy University of Pennsylvania.

Skatalogowano dane pochodzące od zróżnicowanej grupy 45 000 kobiet, które urodziły swoje dzieci w latach pięćdziesiątych lub sześćdziesiątych XX wieku. Ich dane powiązano z danymi dotyczącymi śmiertelności z 2016 r.

Nadwaga w ciąży równa się wyższe ryzyko śmierci

W grupie kobiety, które przybrały na wadze więcej w ciąży, odnotowano wyższe ryzyko śmierci z powodu chorób serca lub cukrzycy – wynika z analizy. Wynika z niej również, że wśród kobiet, które przed ciążą miały niedowagę, ale przybrały na wadze więcej niż jest to obecnie zalecane, ryzyko śmierci związanej z chorobami serca wzrosło aż o 84 proc., a wśród kobiet, których masa ciała przed ciążą uważana była za prawidłową (co stanowiło mniej więcej dwie trzecie całej grupy), śmiertelność z jakiejkolwiek przyczyny wzrosła o 9 proc., gdy przybrały na wadze więcej niż zalecano, co wiązało się z ryzykiem śmierci z powodu chorób serca większym o 20 proc.

Kluczowa jest kontrola przyrostu masy w ciąży

Ryzyko zgonu dotyczyło wszystkich badanych grup wagowych – z niedowagą, prawidłową wagą lub nadwagą przed ciążą; nie wykryto jednak wzrostu ryzyka wśród osób otyłych. Autorzy prac mają nadzieję, że dzięki ich pracy zostaną zintensyfikowane wysiłki na rzecz znalezienia nowych, skutecznych i bezpiecznych sposobów wspierania kobiet w ciąży w osiągnięciu zdrowego przyrostu masy ciała.
– Chcemy głębiej zbadać różne czynniki, które mogą wpływać na zdolność ciężarnych do osiągnięcia zdrowego przyrostu masy ciała w czasie ciąży – powiedziała kierująca badaniami dr Stefanie Hinkle.
– Nasz zespół zajmuje się badaniem aspektów społecznych, strukturalnych, biologicznych i indywidualnych, które odgrywają rolę w tym procesie – dodała.


Dowiedz się więcej - przyrost wagi w ciąży - Nowy Gabinet Ginekologiczny.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.