2406 zakopane app ban 600x100

baner ngg NPC2024

Nie musimy od 1 stycznia zmieniać cenników w naszych gabinetach. Choć wzrasta VAT, wciąż usługi medyczne są z niego zwolnione, choć na innej podstawie niż dotychczas.

W listopadzie 2010 roku wprowadzono zmiany ustawie o podatku VAT (Dz. U. Nr 226, poz. 1478). Zmiany  dotyczą również lekarzy i lekarzy dentystów, wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2011 roku i dotyczą podatników, u których rok podatkowy jest rokiem kalendarzowym.

Dotychczas usługi medyczne były zwolnione z podatku VAT z uwagi na ujęcie w Polskiej Klasyfikacji wyrobów i Usług (PKWiU 85, a usługi stomatologiczne PKWiU 85.13). Od nowego roku to zwolnienie już nie obowiązuję, więc teoretycznie powinniśmy od każdych naszych usług naliczać podatek VAT. Jednak  od początku 2011 roku wprowadzono tzw. zwolnienie podmiotowo-przedmiotowe dla usług opieki medycznej. Tym zwolnieniem są usługi służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, poprawianiu i przywracaniu zdrowia oraz dostawę usług z tym związaną wykonywane przez zakłady opieki zdrowotnej (np. szpitale, sanatoria, pogotowie ratunkowe, laboratoria diagnostyczne) oraz lekarzy i lekarzy dentystów, pielęgniarki i położne, osoby wykonujące inne zawody medyczne oraz psychologów. Zwolnieniem objęte zostaną również usługi transportu sanitarnego.

Od 1 stycznia 2011 istotnym będzie czy usługa spełnia ona przesłanki przewidziane w ustawie o VAT (jaki jest cel usług) oraz kto świadczy taką usługę. Tak więc zakres zwolnienia został zawężony, co powoduje, że niektóre specyficzne usługi medyczne zostaną objęte stawką 23 proc. Jednak co jest dla nas najważniejsze usługi lekarzy nadal będą zwolnione od podatku VAT.