2406 zakopane app ban 600x100

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

NGGPytania do prawnika
Na pytania Czytelników odpowiada adwokat, dr n. pr. Maciej Gibiński – absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, właściciel kancelarii prawnej Centrum Doradcze Prawa Medycznego.

Hipochondria
Istnieje grupa pacjentek, które bywają powodem szczególnej frustracji lekarzy. To osoby, którym „nic nie jest”, a które pomimo to uparcie wracają na konsultacje, z przekonaniem i przerażeniem, że na pewno są chorzy na: raka, stwardnienie rozsiane, arytmię serca, zawał, czy udar… Ponawiane badania diagnostyczne nie potwierdzają tych rozpoznań, zresztą trudno mieć nieustający ciąg bezobjawowych nowotworów, o lokalizacji zmieniającej się w zależności od informacji w mediach.

Wizyta ciężarnej u dentysty
Ciąża jest okresem bardzo wielu zmian w organizmie. Zmiany dotyczą nie tylko fizjologii, ale również sposobu życia, aktywności fizycznej, psychiki, zwyczajów higienicznych i składu posiłków. Spożywanie posiłków nie pozostaje bez wpływu na stan zdrowia jamy ustnej. Świadomość zdrowotna oraz specyfika opieki stomatologicznej u mam wpływa pozytywnie na przebieg ciąży, zdrowie kobiety oraz właściwy rozwój płodu [1].

Obowiązek informacyjny
podmiotu leczniczego Każdy podmiot leczniczy musi udostępnić pacjentowi wiele niezbędnych informacji. To, jakie informacje muszą być udostępnione wynika z ustawy o działalności leczniczej. Sposób udostępnienia tych informacji też nie jest dowolny. Zobaczmy jak te obowiązki definiuje polskie prawo.

Medyczna F1
Rozwój – to najlepsze słowo, którym można określić 2021 rok, mimo pandemii i wielu związanych z nią wyzwań. Jest ono tym bardziej aktualne w perspektywie całego roku 2022, który zapowiada się jako czas ogromnych szans i mamy nadzieję wielu sukcesów.

Nowotwory dziedziczne
Nowotwory dziedziczne są często zarówno fenotypowo, klinicznie jak i histopatologicznie nie do odróżnienia od nowotworów występujących sporadycznie. Jednak analizując występowanie tego typu nowotworów możemy wyodrębnić cechy różniące je od siebie.

Wynagrodzenie w placówkach medycznych
Przepisy dotyczące najniższego wynagrodzenia nastręczają dużo trudności. Znów się o nich zrobiło głośno, ponieważ 1 lipca 2021 r. zaczęła obowiązywać znowelizowana ustawa. Zatem, kto i ile musi zarabiać? W jakich placówkach ustawa obowiązuje? Jakie są rządowe wytyczne? Jakie kary grożą pracodawcom?