2406 zakopane app ban 600x100

baner ngg NPC2024

audyt oddziałów neonatologicznychNajwyższa Izba Kontroli poddała audytowi sześć szpitali mających oddziały neonatologiczne w województwie warmińsko-mazurskim. Chodzi o cztery placówki o pierwszym stopniu referencyjności oraz po jednej z drugim i trzecim jej poziomem.

Problemy w warmińsko-mazurskich szpitalach

Stwierdzono braki kadrowe i problemy finansowe oddziałów neonatologicznych. Stwierdzono realne zagrożenie likwidacji tych oddziałów. W szpitalach o najniższym stopniu referencyjności brakuje lekarzy neonatologów, a w czterech lecznicach – odpowiednich warunków realizowania świadczeń.
Zastrzeżenia dotyczyły także utrzymywania sprzętu i aparatury medycznej w sprawności technicznej oraz nierzetelnego realizowania postanowień umów zawartych z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Zastrzeżenia NIK-u

Inspektorzy Najwyższej Izby Kontroli przeprowadzili audyt w okresie od września 2023 r. do stycznia 2024 r. Skontrolowano sześć szpitali, w tym cztery o pierwszym stopniu referencyjności (Szpital Powiatowy im. Jana Pawła II w Bartoszycach, Szpital Powiatowy im. Jana Mikulicza w Biskupcu, SP ZOZ Szpital Powiatowy w Piszu oraz Olmedica w Olecku Sp. z o.o.), jeden posiadający drugi stopień (Szpital Pro-Medica w Ełku Sp. z o.o.) oraz Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu o najwyższym, trzecim stopniu referencyjności. NIK skierowała na ręce kierowników audytowanych jednostek szesnaście wniosków pokontrolnych. Dotyczyły one między innymi: dostosowania pomieszczeń szpitala, w których udzielane były świadczenia w zakresie neonatologii, do wymogów określonych w ministerialnym rozporządzeniu (z 26 marca 2019 r. w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą), dokonywania przeglądów technicznych aparatury medycznej w terminach określonych w dokumentacji technicznej, rzetelnego wywiązywania się z obowiązku aktualizacji danych związanych z realizacją umowy z NFZ. Podczas kontroli zwrócono również uwagę na to, że niekorzystny wpływ na funkcjonowanie oddziałów noworodkowych ma również zmniejszająca się liczba porodów. W 2022 r. w województwie warmińsko-mazurskim urodziło się mniej niż 10 tys. dzieci – o 3 tys. mniej niż w 2019 r. (niecałe 13 tys. dzieci). Co istotne, spadek liczby urodzeń dotyczy całego kraju.


Dowiedz się więcej – Audyt oddziałów neonatologicznych – Nowy Gabinet Ginekologiczny.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.