2406 zakopane app ban 600x100

baner ngg NPC2024

Obrót zewnętrznyWykonano pierwszy w Klinice Położnictwa i Perinatologii Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA obrót zewnętrzny do położenia główkowego. – Zabieg był skuteczny, przebiegł sprawnie, a pacjentka i dziecko czują się dobrze – poinformował na swojej stronie szpital.

Skuteczność obrotu wynosi 60 proc.

Aktualnie położenie miednicowe jest wskazaniem do ukończenia ciąży drogą cięcia cesarskiego. Pacjentki chcące uniknąć cięcia, mogą jednak skorzystać z szansy i poddać się próbie takiego obrotu – jego skuteczność wynosi około 60 proc. Lekarze z tej placówki udzielą zainteresowanym mamom wszelkich stosownych informacji o procedurze, przeprowadzą niezbędną kwalifikację i spróbują skutecznie wykonać obrót.
– Obroty wykonujemy po ukończeniu 36. tygodnia ciąży. Wiążą się one z dwudniową hospitalizacją (jeden nocleg) – czytamy na stronie szpitala. Obrót zewnętrzny, tak samo jak inne procedury medyczne, wiąże się z ryzykiem powikłań. Wśród nich najczęściej wymienia się zaburzenia w tętnie płodu obserwowane w zapisie KTG oraz przedwczesne oddzielenie się łożyska. W takiej sytuacji wykonywane jest cięcie cesarskie, aby zminimalizować ewentualne skutki u dziecka.

Klinika Położnictwa i Perinatologii Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA

Klinika Położnictwa i Perinatologii Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA w Warszawie działa od stycznia br. Kierownikiem nowo utworzonej jednostki został prof. dr hab. n. med. Mirosław Wielgoś, konsultant krajowy w dziedzinie perinatologii. – Pragnę stworzyć wspaniały Zespół kliniczny, w którym znajdą miejsce zarówno niektórzy moi dotychczasowi Współpracownicy, jak też chętni z PIM MSWiA, ale również osoby zupełnie z zewnątrz, chcące rozwijać swoje zainteresowania perinatologiczne – deklarował na platformie X Profesor. Przypomnijmy, że wcześniej prof. Wielgoś był kierownikiem I Katedry i Kliniki Ginekologii i Położnictwa Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM). Został odwołany przez rektora mimo wygrania konkursu i poparcia Rady Wydziału oraz środowiska ginekologicznego. Wraz z nim odeszło z kliniki sporo współpracujących z nim specjalistów.


Dowiedz się więcej – Obrót zewnętrzny do położenia główkowego – Nowy Gabinet Ginekologiczny.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.