2406 zakopane app ban 600x100

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

Podwyżki w ochronie zdrowiaPodwyżki w ochronie zdrowia. Od 1 lipca wzrosły wynagrodzenia minimalne w ochronie zdrowia. Podwyżki są możliwe dzięki podniesieniu wyceny świadczeń - taką decyzję podjęło Ministerstwo Zdrowia, o czym stronę samorządową poinformował wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski – czytamy na łamach serwisu Prawo.pl.

Podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników podmiotów leczniczych, przewiduje, że wzrosną minimalne pensje zatrudnionych na umowę o pracę lekarzy, w tym stomatologów, a także pielęgniarek, fizjoterapeutów, farmaceutów, diagnostów laboratoryjnych oraz personelu pomocniczego. Podwyżki te zostaną sfinansowane z podwyżki wycen świadczeń – donosi Prawo.pl. To rozwiązanie było postulowane przez środowiska medyczne i stronę samorządową.

Podwyżki w ochronie zdrowia

O decyzji Ministerstwa Zdrowia na temat podwyżki minimalnych wynagrodzeń w ochronie zdrowia zostaną sfinansowane w wycenie świadczeń, mówił wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski podczas spotkania zespołu ds. ochrony zdrowia i polityki społecznej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego (KWRiST). Informacje na ten temat serwisowi Prawo.pl przekazali: Bernadeta Skóbel, ekspertka Związku Powiatów Polskich (ZPP) oraz sekretarz strony samorządowej KWRiST Marek Wójcik.

Jak przypomina Prawo.pl, zależnie od zawodu wzrost wynagrodzenia w służbie zdrowia od lipca wyniesie od 17 proc. dla personelu pomocniczego z wykształceniem średnim do 41 proc. dla pielęgniarek ze średnim wykształceniem.

NRL chciała wyższych podwyżek

Najniższe wynagrodzenie dla lekarzy zatrudnionych w podmiotach leczniczych, będzie wynosiło 1,45-krotność średniej krajowej, a nie jak postulowali lekarze 3-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.


- Oczekiwanie dotyczące 3-krotności wynagrodzenia minimalnego sformułowane zostało m.in. w formie apelu XV Krajowego Zjazdu Lekarzy. Samorząd lekarski będzie nadal podejmował działania w tym kierunku, aczkolwiek zwraca uwagę, że wobec braku otwartości rządzących niezbędne jest skoncentrowanie się na swego rodzaju pracy u podstaw. Konieczne są zmiany w podejściu do zatrudnienia po stronie zatrudniających, ale również zatrudnianych – tak by coś takiego jak płaca minimalna stanowiło jedynie pusty zapis w ustawie, a nie odzwierciedlenie realnej sytuacji wynagrodzenia lekarza. Naczelna Izba Lekarska podejmie w tym zakresie skoordynowane działania wraz z okręgowymi izbami lekarskimi – czytamy na stronie internetowej NIL.

 

Źródło informacji: PAP MediaRoom, PS