KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

baner ngg NPC2024

Jestem właścicielem średniej wielkości placówki medycznej. Ostatnio przyszedł do mnie pracownik z zapytaniem, czy nie moglibyśmy wprowadzić do naszej placówki długopisu elektronicznego, który usprawniłby naszą pracę. Czy wiadomo coś więcej na temat tego urządzenia? Czy zakup takiego sprzętu jest opłacalny i dopuszczalny z prawnego punktu widzenia?

 

Odpowiedź:
Z zadanego przez Pana pytania nie wynika, do jakich celów chcieliby państwo używać takiego długopisu. Jeżeli chodzi o używanie go przez lekarzy do prowadzenia EDM (elektroniczna dokumentacja medyczna), takie rozwiązanie nie będzie dla państwa korzystne. Przepisy ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia nakładają obowiązek używania przez personel medyczny podpisu elektronicznego, przez który należy rozumieć: certyfikowany podpis elektroniczny lub podpis za pomocą platformy Epuap.
Jeżeli chodzi o stosowanie takiego urządzenia do opisywania i podpisywania oświadczeń pacjentów, to rzeczywiście takie urządzenie może być przydatne. Proszę pamiętać, że oświadczenia pacjenta stanowią integralną część dokumentacji medycznej. W związku z czym po ich podpisaniu, powinny zostać zapisane w dokumentacji medycznej pacjenta. Nie znając szczegółów urządzenia, nie jestem w stanie wypowiedzieć się na temat kwestii ważności podpisu złożonego długopisem elektronicznym.