fotolia 102174024 subscription monthly mWiele kobiet zastanawia się, w jaki sposób obliczyć dni płodne. Czy faktycznie jest to tak trudne?

   

  Etapy cyklu menstruacyjnego

   

  Występowanie dni płodnych jest bezpośrednio związane z cyklem menstruacyjnym i charakterystyką poszczególnych jego etapów. Pierwszy etap to trwające około 4-5 dni krwawienie, podczas którego organizm usuwa złuszczoną błonę macicy, w której podczas poprzedzającego krwawienie cyklu nie doszło do zagnieżdżenia się zapłodnionego jajeczka. U większości kobiet po krwawieniu następuje okres dni względnie bezpłodnych, jednak jego pojawienie się jest uzależnione od długości oraz regularności cyklu. U kobiet, których cykle są regularne, co miesiąc będzie występować taka sama ilość dni względnie bezpłodnych, jednak w przypadku cykli o nieregularnej długości liczba dni może być różna. U kobiet, których cykle są bardzo krótkie, ten etap może w ogóle nie mieć miejsca, a po krwawieniu rozpoczyna się od razu czas dni płodnych, podczas których w organizmie dojrzewa jajeczko umieszczone w pęcherzyku Graffa. Punkt kulminacyjny każdego cyklu to owulacja, podczas której następuje uwolnienie dojrzałej komórki jajowej z jajowodu. Przyjmuje się, że największe szanse na zapłodnienie występują na 2-3 dni przed owulacją. Po około 3-4 dniach po owulacji w organizmie kobiety rozpoczynają się dni bezwzględnie niepłodne, które trwają aż do zakończenia cyklu i rozpoczęcia krwawienia.

   

  Kalendarz dni płodnych

   

  Obliczenie dni płodnych i niepłodnych w ciągu cyklu jest stosunkowo proste. Jeżeli od ilości dni w najkrótszym zaobserwowanym cyklu odejmiemy 18, uzyskamy informację, który dzień jest pierwszym dniem płodnym. Ostatni dzień płodny to z kolei ilość dni w najdłuższym cyklu minus 11. Warto pamiętać, że kalendarz dni płodnych jest zależny od wielu czynników, a na precyzję obliczeń może wpływać wiele czynników: zmienna długość cyklu, wahania hormonalne, przyjmowane leki, przede wszystkim zaś kuracje antybiotykowe. Dokładne określenie dni płodnych w trakcie cyklu jest możliwe także dzięki obserwacji własnego ciała: wydzieliny i śluzu z pochwy, a także wzrostów i spadków temperatury. Ze względu na niską precyzyjność tej metody osoby, które chciałyby stosować ją jako formę antykoncepcji, powinny wziąć pod uwagę także uzupełnienie jej innymi metodami.

  Sprzęt Ginekologiczny

  loading...