baner ngg NPC2024

fotolia 115884875 subscription monthly mPierwsza miesiączka pojawia się zazwyczaj między dwunastym, a czternastym rokiem życia. Młode dziewczyny wyczekują jej z niecierpliwością, w końcu to dowód kobiecości, ale i z lękiem – jak to będzie, czy będzie bolało, czy nie zaskoczy w najmniej spodziewanym momencie?

 

Zanim dojdzie do pierwszego krwawienia miesięcznego następuje szybki wzrost ciała, nierzadko mówi się, że dziewczynka „wystrzeliła z w górę”, następnie zaczynają się powiększać i zaokrąglać piersi, pojawia się owłosienie łonowe. Pierwsza miesiączka pojawia się zazwyczaj po mniej więcej dwóch latach od początku rozwoju piersi, przy czym początek to jedynie powiększenie i uniesienie brodawki sutkowej. Jeśli dziewczynka zaobserwuje u siebie takie zmiany warto, by zapisała ich datę. Pozwoli to w przybliżeniu ustalić termin wystąpienia pierwszej miesiączki.

Pierwsza miesiączka na ogół trwa od 3 do 7 dni. Następna wbrew pozorom nie musi pojawić się dokładnie po miesiącu. W trakcie okresu dojrzewania cykle owulacyjne są nieregularne, na początku owulacja w ogóle nie występuje, stąd też nieregularność miesiączek. Między pierwszą a następną może minąć nawet kilka miesięcy i nie jest to powód do niepokoju.

Zachowanie higieny intymnej w czasie trwania miesiączki często spędza sen z powiek młodym kobietom. Tymczasem podczas krwawienia menstruacyjnego wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad. Podpaski należy wymieniać co 3 – 4 godziny, jeśli to możliwe przy każdej wymianie należy się podmyć. Jeśli nie ma takiej możliwości można skorzystać z chusteczek nawilżających. Bezwzględnie codziennie należy zakładać czystą bieliznę. Podmywania nie można zastępować używaniem dezodorantów intymnych ani perfum. Takie działania mogą prowadzić do rozwoju infekcji. Młodym kobietom lekarze odradzają stosowanie tamponów. Można po nie sięgnąć gdy cykle staną się regularne.

Miesiączka, chociaż bywa bolesna, nie jest chorobą i nie wymaga leżenia w łóżku. Nie jest też powodem by unikać ćwiczeń fizycznych. Dziewczyny, które nie omijają w tych dniach lekcji W-F rzadziej cierpią na bóle brzucha podczas menstruacji. W przypadku bardzo silnych dolegliwości można ratować się tabletką przeciwbólową lub przeciwskurczową.

Podczas miesiączki niewskazane jest korzystanie z basenu, kąpieli w morzu, rzece czy jeziorze. Równie niebezpieczne jest przebywanie na słońcu, zbytnie nagrzanie organizmu może prowadzić do omdlenia.

Dobrze jest, gdy młoda dziewczyna jest przygotowana na pojawienie się pierwszej miesiączki. Tutaj główną rolę do odegrania ma jej mama. Powinna ją uczulić na zmiany, jakie zachodzą w młodym organizmie, opowiedzieć o tym, co może się wydarzyć i na co powinna być gotowa jej córka, oraz zapakować do szkolnego plecaka zapas podpasek na jeden dzień. Miesiączka może pojawić się dosłownie w każdej chwili i lepiej, żeby dziewczynka wiedziała co robić. Przy okazji można wspomnieć o tym, że pojawienie się menstruacji to pierwszy krok na drodze do pełnej kobiecości, że podjęcie współżycia może być związane z ryzykiem zajścia w ciążę i chociaż młode dziewczyny rzadko podejmują współżycie już po pierwszym stosunku warto uczulić je i nauczyć rozpoznawać dni płodne. Gdy cykle unormują się przydatny będzie kalkulator dni płodnych: kobiecosc.info/kalkulator/kalkulator-dni-plodnych/. A skoro już mama i córka wejdą na trudne i wstydliwe tematy, warto wyczerpać je do końca i wspomnieć także o możliwych problemach ze współżyciem, między innymi o problemach z suchością pochwy i możliwościach ich rozwiązania przy pomocy www.hydrovag.pl./