baner ngg NPC2024

pregnancy-784671 640Jak świat długi i szeroki – kobiety od zawsze zastanawiają się, jak w ciąży będzie zmieniać się ich ciało. Szukamy informacji. Gdy tylko coś nie pokrywa się z tym co same doświadczamy, to wpadamy we frustrację. Tam mamy za mało, tam za dużo. Tymczasem prawda jest taka, że nie istnieje jedna, idealna waga w ciąży. Sprawdź, na co warto zwracać uwagę.

 

Waga w ciąży to indywidualna sprawa

Z każdym tygodniem będziesz nabierać kilogramów. To nie czas na odchudzanie, choć objadanie się również nie pozostanie bezkarne. To, jak bardzo w trakcie ciąży zmieni się Twoja waga, zależeć będzie od kilku indywidualnych kwestii – ile ważyłaś przed ciążą, ile masz wzrostu, jak duży będzie Twój maluch w dniu porodu. Do tego dochodzi również wzrost wagi macicy, łożyska, piersi, płynu owodniowego oraz krwi i innych płynów ustrojowych. Stąd średnio to około 10-12 kilogramów.

Pamiętaj, że ciąża sama w sobie nie powoduje nadwagi. Tuż po porodzie stracisz około 7 kilogramów, a do wagi sprzed ciąży powinnaś dotrzeć w kilka miesięcy. O ile zamiast jeść "dla dwojga", nie jadłaś "za dwoje". Niestety, ale objadanie się w ciąży nie będzie bezkarne. Co więcej, kiedy spodziewasz się dziecka bywa, że u kobiety ujawniają sie niezdiagnozowane dotąd problemy zdrowotne. To na przykład zaburzenia endokrynologiczne, sprzyjające nadwadze.

Jak kontrolować wagę w ciąży?

Ciąża to nie jest dobry czas na odchudzanie się i głodówkowe diety. Twój maluch potrzebuje substancji odżywczych, witamin i minerałów do prawidłowego rozwoju. Nikt inny poza Tobą nie jest w stanie mu ich dostarczyć. Omów z lekarzem, dietetykiem najlepszy plan odżywiania dla Ciebie. Zwykło się przyjmować, że będąc w ciąży powinno się jeść około 300-500 kalorii więcej niż przed zapłodnieniem. Jednak tak, jak wiele innych kwestii w tym radosnym czasie oczekiwania na niemowlę – to też indywidualna sprawa. Jeśli na przykład przed zajściem w ciążę miałaś niedowagę, to lekarz może zalecić Ci bardziej kaloryczną dietę.

Przyda się także pamięć o ogólnych, dobrych nawykach żywieniowych. Zrezygnuj ze słodkich i tłustych przegryzek na rzecz warzyw i owoców. Spożywaj więcej chudego nabiału i drobiu oraz pij co najmniej dwa litry wody dziennie. Staraj się jeść pięć niedużych posiłków. Jeśli jednak masz niepohamowaną ochotę na rurkę z kremem, kawałek tortu czekoladowego czy lody – nie odmawiaj sobie... zbyt często. Jeśli raz na jakiś czas zjesz sobie słodycze to w porządku. Gorzej, jeśli wejdą do codziennego menu.

Prawidłową wagę w ciąży pomoże także utrzymać aktywność fizyczna. Oczywiście dopasowana do możliwości ciężarnej. Crossfit czy rugby na pewno nie wchodzą w grę. Ale spacery, jazda na rowerze stacjonarnym czy gimnastyka na dywanie – to już dobry pomysł.

Zobacz więcej na: http://lovi.pl/pl/ciaza-i-porod/185