erekawice2

Alltus Gdynia 600x100 v2 min

PRAWO DLA GINEKOLOGÓW
loading...

  e-ginekologia.pl - portal dla lekarzy ginekologóZ ostatnich opublikowanych badań wynika, że używanie telefonów komórkowych w czasie ciąży nie wywiera niekorzystnego wpływu na rozwój neurologiczny dziecka. Główni autorzy badania – naukowcy z z Norwegian Institute of Public Health w Oslo (Norwegia) uważają, że ekspozycja na pole elektromagnetyczne emitowane przez telefon komórkowy ciężarnej kobiety nie wpływa na neurorozwój jej dziecka.

  e-ginekologia.pl - portal dla lekarzy ginekologówWspólny projekt będą realizowały szpitale z Gorzowa Wlkp. i niemieckiego Strausbergu. Ponad milion euro dofinansowania, placówki chcą przeznaczyć na podniesienie standardu w zakresie ginekologii i położnictwa oraz wymianę doświadczeń.

  e-ginekologia.pl - portal dla lekarzy ginekologówW Szpitalu Specjalistycznym św. Wojciecha w Gdańsku zakończyła się modernizacja oddziału położniczo-ginekologicznego. Jest to niezwykle ważna inwestycja, ponieważ w Trójmieście jest to jeden z najczęściej wybieranych szpitali przez rodzące.

  e-ginekologia.pl - portal dla lekarzy ginekologówSąd Okręgowy orzekł, że Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi ma zapłacić pacjentce blisko 70 tys. zł tytułem rekompensaty za cierpienia, jakich doznała po porodzie. W Instytucie miało dojść do zaniedbań.

  KOLEJNE WYDANIA NOWEGO GABINETU GINEKOLOGICZNEGO
  loading...

  SPRZĘT DLA GABINETÓW GINEKOLOGICZNYCH

  e-ginekologia.pl - portal dla lekarzy ginekologówTelemedycyna jest dynamicznie rozwijającym się nurtem współczesnej opieki nad pacjentem. Łącząc w sobie elementy medycyny, informatyki oraz telekomunikacji, w znaczący sposób poprawia jakość usług medycznych. Oferuje rozwiązania w wielu dyscyplinach, w tym w opiece okołoporodowej, powstało bowiem mobile KTG.

  e-ginekologia.pl - portal dla lekarzy ginekologówMetoda HIFU (High Intensity Focused Ultrasound) znana jest w medycynie od ponad 20. lat. Wykorzystywana jest m.in. do ablacji guzów, np.: prostaty i mięśniaków. Od około 4. lat obecna jest w medycynie estetycznej, a od niedawna znalazła zastosowanie także w ginekologii estetycznej.
  Ultradźwięki o wysokiej intensywności, skoncentrowanej wiązki ultradźwiękowej, działającej selektywnie w zakresie od 1,5 do 4,5 mm grubości ściany pochwy, działają w zakresie końcowego termicznego efektu podobnie do lasera CO2, jednak w porównaniu z laserem, zasięg penetracji w głąb tkanki jest większy.

  Pierwsze na świecie urządzenie do przesiewowego badania piersi w warunkach domowych stworzyli polscy naukowcy z biotechnologicznej spółki Braster. Chroniony patentami wynalazek trafił właśnie do powszechnej sprzedaży na polskim rynku. Głównym kanałem dystrybucji będzie strona internetowa producenta oraz sieć aptek. Firma Braster szacuje, że w ciągu roku sprzeda nawet 10 tys. sztuk urządzenia do samobadania piersi.

  Miscellanea

  Nowości z rynku ginekologicznego oraz informacje na temat najnowszych uregulowań prawnych dotyczące lekarzy ginekologów

   

  Pomieszczenia przychodni

  Zanim w placówce rozpoczniemy działalność leczniczą, musi być ona "odebrana" przez sanepid. Wynika to z przepisów ustawy o działalności leczniczej. Osoba, chcąca wykonywać działalność leczniczą musi razem z wnioskiem złożyć do sanepidu opinię potwierdzającą spełnienie wymogów dotyczących pomieszczeń, w których ma być odbywać się działalność leczniczą. Pojawiają się bardzo różne interpretacje obecnie obowiązujących przepisów.

   

  Dokładne mycie powierzchni

  Kontynuujemy nasz cykl publikacji tablic sanitarnych. W tym numerze znajdą Państwo trzy tablice sanitarne dotyczące mycia i dezynfekcji powierzchni. W kolejnych numerach Nowego Gabinetu Ginekologicznego będziemy drukować sukcesywnie kolejne tablice sanitarne, tak aby nasi prenumeratorzy zgromadzili komplet wszystkich tablic.

   

  Jak działa kardiotokografia

  Kardiotokografia (KTG) jest jedną z wielu metod służących do monitorowania płodu zarówno przed porodem jak i w czasie jego trwania. Badanie polega na ocenie czynności serca płodu (kardio-) przy jednoczesnej analizie czynności skurczowej mięśnia macicy (-toko-). Zebrane dane są zapisywane, wizualizowane w postaci wykresu i archiwizowane (-graf). Celem stosowania kardiotokografii jest m.in. wczesne rozpoznanie niedotlenienia płodu i minimalizacja prawdopodobieństwa wystąpienia nieprawidłowości czy uszkodzeń u dziecka.

   

  Depresja poporodowa

  Depresja poporodowa należy do tzw. depresji przełomów biologicznych. Może się rozpocząć jeszcze w czasie ciąży. Zasadniczym momentem zwrotnym jest poród. Zazwyczaj wykształca się w ciągu 4 tygodni (wg. DSM). Ale zdarza się, że dopiero po kilku miesiącach od narodzin dziecka. Najbardziej newralgiczny jest 8 tydzień. Depresja ta mija bez śladu po kilku tygodniach lub miesiącach, w miarę jak kobieta, a z nią inni członkowie rodziny, odnajdują się w nowej sytuacji związanej z narodzinami dziecka.

   

  Najważniejsza jest świadomość

  Lepiej zapobiegać niż leczyć... O tym nikogo przekonywać nie trzeba. A jak przekonać Polki do korzystania z bardzo wielu programów badań profilaktycznych, których coraz więcej pojawia się w naszym kraju? Prawdopodobnie najważniejsza jest wiedza, że takie badania w ogóle są prowadzone.