Oddajemy do Państwa rąk wersję elektroniczną czwartego numeru Nowego Gabinetu Ginekologicznego NGG 4(5)/2012.

   

  Najważniejsze tematy to:

   

  Elektrochirurgia w ginekologii

  Generator elektrochirurgiczny (diatermia chirurgiczna) jest to urządzenie, które wytwarza prąd przemienny wysokiej częstotliwości (powyżej 200 kHz- czyli takiej, która jest daleko poza zakresem pobudliwości nerwów i mięśni). Diatermia jest więc bezpieczna dla pacjenta, można w kontrolowany sposób uzyskać pożądane efekty termiczne.

   

  Ligacja

  Możliwości konwencjonalnej elektrokoagulacji wyczerpują się przy naczyniach o średnicy powyżej 2 mm. W przypadku większych naczyń, hemostazę i trwałe zamknięcie można uzyskać dzięki bipolarnej ligacji. Naczynia lub tkanki są chwytane specjalnie zaprojektowanym instrumentem i koagulowane razem pod stałym, określonym naciskiem. Prąd, w szeregu regulowanych automatycznie cykli, spaja ze sobą dwie przeciwległe ściany naczynia.

   

  Niepełnosprawne pacjentki

  Ile jest niepełnosprawnych matek w Polsce? Nie ma żadnych statystyk. Gabinety ginekologiczne i oddziały położnicze nie są przygotowane na przyjmowanie niepełnosprawnych kobiet. Są one pozbawiane udogodnień i tym samym gorzej traktowane niż kobiety sprawne. Pora to zmienić. Przystosujmy do potrzeb niepełnosprawnych kobiet nasze gabinety i naszą mentalność. Jak się okazuje, wcale nie jest to takie trudne.

   

  Raport z kontroli wewnętrznej

  Od początku bieżącego roku kontrolerzy z Sanepidu mogą poprosić kierownika lub właściciela przychodni o okazanie raportu z kontroli wewnętrznej. Raport z kontroli powinien powstawać co pół roku. Nie jest skomplikowany, a wzór protokołu z takiego raportu drukujemy obok.

   

  Sanitarne wymagania

  Wreszcie się doczekaliśmy. Ministerstwo zdrowia wydało rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą. Rozporządzenie dotyczy wszystkich gabinetów lekarskich zarówno praktyk, jak i podmiotów lekarskich.

  Sprzęt Ginekologiczny

  loading...