andrew branch 191921Mleko mamy jest podstawą menu maluszka w pierwszym roku życia. Karmienie piersią jest naturalne i daje wiele korzyści zarówno mamie, jak i dziecku. W pewnym momencie sam pokarm nie jest stanie zapewnić niezbędnych składników odżywczych czy wystarczającą ilość energii. Dlatego zachodzi potrzeba rozszerzenia diety niemowlaka.

   

  Karmienie piersią a rozszerzanie diety niemowlaka

  Rytm karmienia piersią jest dostosowany do wieku i potrzeb niemowlęcia. W pierwszych tygodniach życia maluszek domaga się jedzenia nawet co godzinę. Z czasem, liczba karmień w ciągu dnia zmniejsza się. Przychodzi także moment, gdy do diety dziecka należy wprowadzić pokarmy inne niż mleko mamy. Rozszerzanie diety niemowlęcia nie oznacza jednak całkowitej rezygnacji z karmienia piersią, gdyż w pierwszym roku życia maluszka to mleko mamy lub mleko modyfikowane jest podstawą jadłospisu.

  Kiedy należy wprowadzić pierwsze posiłki do diety maluszka?

  Zaleca się, aby rozszerzanie diety nie nastąpiło nie wcześniej niż w 17. i nie później niż w 26. tygodniu życia. W tym okresie dziecko nabiera gotowości do przyjęcia posiłków innych niż mleko mamy. Dodatkowo, powoli wyczerpują się zapasy żelaza zgromadzone przez dziecko w okresie płodowym, a sam pokarm nie będzie w stanie dostarczyć niezbędnych ilości tego pierwiastka. Ponadto maluszek bardzo intensywnie rośnie i potrzebuje energii do rozwoju.

  Jak rozpocząć rozszerzanie diety niemowlaka?

  Niemowlę jest przyzwyczajone do konsystencji mleka mamy. Dlatego zaleca się, aby pierwsze posiłki miały konsystencje puree lub przecieru. W pierwszej kolejności do menu maluszka należy wprowadzać warzywa. Najlepiej sprawdzi się marchewka lub brokuł. Dzięki temu dziecko szybciej zaakceptuje wytrawny smak warzyw. W następnej kolejności możemy podawać owoce, takie jak jabłko, banan czy gruszka. Rozszerzanie diety niemowlaka zaczynamy od małych porcji warzyw czy owoców, w ilości, która zmieszczą się na łyżeczce. Stopniowo oswajamy dziecko z nowym smakiem i za każdym razem, gdy podajemy mu nowy produkt, obserwujemy jego reakcję.

  Sprzęt Ginekologiczny

  loading...