NGG 1 2024„Genetycznie uwarunkowany rak piersi, związany z mutacjami BRCA1 i BRCA2 – wyzwania i problemy” to temat przewodni najnowszego wydania Nowego Gabinetu Ginekologicznego. Ponadto w pierwszym w 2024 r. numerze magazynu znalazły się artykuły z zakresu ginekologii plastycznej oraz prawa medycznego.

NGG 73„Wpływ mezoterapii tropokolagenem na jakość życia kobiet z nietrzymaniem moczu – badanie wstępne”; „Labiominoroplastyka. Zaawansowane techniki oraz aspekty kwalifikacji do zabiegu”; „Telomeraza w wybranych nowotworach ginekologicznych” i „Zakażenia parwowirusem B19 w ciąży” – to naszym zdaniem najciekawsze artykuły publikowane na łamach najnowszego wydania magazynu Nowy Gabinet Ginekologiczny nr 6/2023, do czytania którego, jako redakcja, serdecznie zapraszamy.


Pobierz to wydanie tutaj.

Zachęcamy też do wykupienia prenumeraty. Można to zrobić tutaj.

Nowy Gabinet Ginekologiczny 5/2023Szczepienia przeciwko grypie u kobiet w ciąży, postępowanie w przypadku boreliozy u kobiet w ciąży, labiomajoroplastyka, badanie skuteczności terapeutycznej i tolerancji związanej z leczeniem preparatem Mastodynon – to najciekawsze tematy prac publikowanych na łamach Nowego Gabinetu Ginekologicznego nr 5/2023.

Nowy Gabinet Ginekologiczny 2023

Kolejna część artykułu dr. n. med. Piotra Kolczewskiego o perineoplastyce, doniesienie prof. Tomasza Dziewiątkowskiego na temat aktualizacji szczepionek przeciwko SARS-CoV-2 na sezon jesienno-zimowy, artykuł lek. Marii Krotewicz na temat znamion skórnych w okresie ciąży oraz kilka istotnych z punktu widzenia lekarzy ginekologów artykułów na temat zmian prawnych, to artykuły, które zostały wydrukowane w sierpniowym wydaniu magazynu Nowy Gabinet Ginekologiczny (nr 4/2023).

NGG 3/2023Rola ginekologa w leczeniu raka piersi, choroby dziedziczne a jakość życia oraz druga część artykułu o perineoplastyce, to najciekawsze artykuły z zakresu ginekologii w najnowszym, już 3. w tym roku, wydaniu dwumiesięcznika Nowy Gabinet Ginekologiczny. Uzupełnieniem tych artykułów są publikacje związane z prawem medycznym. W nich odpowiadamy na kilka kluczowych pytań związanych z funkcjonowaniem gabinetu: kogo może zatrudnić lekarz prowadzący indywidualną praktykę lekarską, czy lekarz odpowiada za wynik leczenia oraz czy w świetle nowych przepisów trzeba zatrudniać doradcę do spraw odpadów?

NGGLecznicze aspekty kompresjoterapii, związek nadwagi z występowaniem chorób przyzębia u ciężarnych, perineoplastyka, związek endometriozy i COVID-19 – to najciekawsze artykuły opublikowane w najnowszym wydaniu Nowego Gabinetu Ginekologicznego. Ponadto w tym numerze przeczytają Państwo o prawnych konsekwencjach źle wykonanego zabiegu plastyki warg sromowych, o konieczności zgłoszenia zmiany sposobu użytkowania lokalu, w którym prowadzona jest działalność medyczna oraz o wpływie jaki na podmioty wykonujące działalność leczniczą ma ustawa o wyrobach medycznych?

Nowy Gabinet Ginekologiczny - nr 1/2023Kolejna część artykułu nt. hymenoplastyki, opis diagnostyki oraz przedstawienie algorytmu leczniczego w przypadku czynnościowego podwzgórzowego braku miesiączki, opis postępowania prawniczego w przypadku powikłań w ciąży ektopowej, przedstawienie nowej metody leczenia dysfunkcjonalnego krwawienia z macicy, opis roli szczepień przeciwko HPV w profilaktyce zakażeń ludzkimi wirusami brodawczaka oraz szczegółowy opis nowej ustawy dotyczącej reklamowania wyrobów medycznych – to najważniejsze artykuły opublikowane w pierwszym w 2023 roku zeszycie Nowego Gabinetu Ginekologicznego.

NGG 67

Pod koniec grudnia wydaliśmy kolejny (6/2022) numer Nowego Gabinetu Ginekologicznego. Jako, że to okres świąteczny i czas prezentów, postanowiliśmy udostępnić go w wersji pdf do pobrania dla wszystkich lekarzy.

Aby pobrać ten numer, proszę kliknąć tutaj.

Tematem przewodnim tego wydania jest „Dieta w endometriozie”. Naukowcy dowodzą, że właściwa dieta to jeden z ważnych i niestety niedocenianych filarów leczenia endometriozy. Zatem: na czym polega dieta w endometriozie? Co jeść, a czego unikać, by złagodzić uciążliwe dolegliwości, poprawić samopoczucie i kondycję pacjentek z endometriozą? Autorem tego obszernego artykułu, wraz z przykładami diet, jest dietetyk Agnieszka Leciejewska oraz lek. Jacek Tulimowski.

Kolejny temat to druga część artykułu o hymenoplastyce. Tym razem dr Piotr Kolczewski zajmuje się wątkami: kultury, etyki i prawa w kontekście hymenoplastyki.

Borelioza u kobiet ciężarnych – aktualny stan wiedzy, to kolejny obszerny artykuł opublikowany w tym zeszycie Nowego Gabinetu Ginekologicznego. Borelioza z Lyme (ang. Lyme borreliosis, LB), czyli wieloukładowa odkleszczowa choroba zakaźna, wywoływana przez krętki Borreliella jest coraz częściej diagnozowaną dolegliwością. Jaki wpływ ma na przebieg ciąży i poród? Zapraszamy do tego bardzo szczegółowego przeglądu piśmiennictwa na temat boreliozy u ciężarnych.

Kolejny temat to druga część artykułu o hymenoplastyce. Tym razem dr. Piotr Kolczewski zajmuje się wątkami: kultury, etyki i prawa w kontekście hymenoplastyki.

Borelioza u kobiet ciężarnych – aktualny stan wiedzy, to kolejny obszerny artykuł opublikowany w tym zeszycie Nowego Gabinetu Ginekologicznego. Borelioza z Lyme (ang. Lyme borreliosis, LB), czyli wieloukładowa odkleszczowa choroba zakaźna, wywoływana przez krętki Borreliella jest coraz częściej diagnozowaną dolegliwością. Jaki wpływ ma na przebieg ciąży i poród? Zapraszamy do tego bardzo szczegółowego przeglądu piśmiennictwa na temat boreliozy u ciężarnych.

Kolejny artykuł odnosi się do konieczności zwiększenia skali badań przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy. Nie ulega wątpliwości, że złotym standardem w nowoczesnej diagnostyce w patologii szyjki macicy są testy HR HPV.

Co jest błędem medycznym? – Również na to pytanie znajdą Państwo odpowiedź w tym numerze Nowego Gabinetu Ginekologicznego. Problematyka błędów medycznych nieustannie jest źródłem wielu kontrowersji zarówno wśród lekarzy, jak i prawników. Sąd Najwyższy stoi na stanowisku, że pojęcie błędu w sztuce lekarskiej odnosi się nie tylko do błędu terapeutycznego (błędu w leczeniu), ale również błędu diagnostycznego (błędu rozpoznania).

Zapraszamy do pobrania wersji pdf wydania 6/2022 i lektury zamieszczonych w nim tekstów. Szczegółowy spis treści znajduje się tutaj.

Zapraszamy do wykupienia prenumeraty, aby cyklicznie otrzymywać kolejne wydania Nowego Gabinetu Ginekologicznego.

Nowy Gabinet Ginekologiczny nr 5/2022Zaburzenia żylne miednicy, etiopatogeneza endometriozy, hymenoplastyka, aktualne rekomendacje dotyczące szczepień przeciwko SARS-CoV-2 kobiet ciężarnych i karmiących oraz opis pierwszego zabiegu z wykorzystaniem mikrosondy inPROBE – to tematy poruszane na łamach piątego w tym roku zeszytu magazynu Nowy Gabinet Ginekologiczny.

Nowy Gabinet StomatologicznySpersonalizowana terapia PCOS - rola myo-inozytolu; zastosowanie dydrogesteronu w poronieniu zagrażającym, u pacjentki z ryzykiem nadciśnienia tętniczego indukowanego ciążą - opis przypadku; wykorzystanie iniekcyjnego tropokolagenu w terapii ran i blizn; doustne leki stosowane w walce z SARS-CoV-2; algorytm zastosowania urządzeń EBD w ginekologii estetycznej - to tylko niektóre tematy artykułów opublikowanych w najnowszym numerze Nowego Gabinetu Ginekologicznego.

Nowy Gabinet GinekologicznyWolumetria warg sromowych większych; szczepienia przeciwko SARS-CoV-2 w ciąży; co to jest ultrasonografia kontrastowa; zastosowanie krioablacji w leczeniu gruczołu piersiowego oraz wpływ pandemii COVID-19 na wzrost lęku u ciężarnych - to najciekawsze tematy poruszone w najnowszym lipcowym wydaniu Nowego Gabinetu Ginekologicznego.

Nowy Gabinet GinekologicznyWpływ otyłości na rozwój nowotworów, przeszczep tłuszczu autologicznego, opieka nad pacjentkami z endometriozą nowe wytyczne ESHRE oraz jak poprawić wykrywalność RSM w gabinecie ginekologicznym – to najciekawsze artykuły opublikowane w majowym numerze Nowego Gabinetu Ginekologicznego.

Czasopismo dla ginekologówOmikron, czyli co wiemy o nowym wariancie SARS-CoV-2, podsumowanie badania wykorzystania Protokołu Nrose, nowy schemat postępowania w screeningu Raka Szyjki Macicy, czy niezaszczepieni lekarze i pielęgniarki mogą nadal pracować, do czego potrzebne są nam badania nieinwazyjne NIPT – to główne tematy najnowszego wydania Nowego Gabinetu Ginekologicznego.

NGGZapraszamy do lektury najnowszego wydania magazynu Nowy Gabinet Ginekologiczny. Tematem przewodnim tego wydania jest hipochondria u pacjentek. Dr Sławomir Murawiec określa przyczynę hipochondrii oraz daje praktyczne wskazówki jak pomóc pacjentce. Kolejnym artykułem jest „Wizyta ciężarnej u dentysty”. Artykuł jest autorstwa stomatolog lek. dent. Magdy Sierakowskiej, która obszernie opisuje, jakie leczenie, w którym okresie ciąży i z jakimi ograniczeniami można przeprowadzić u kobiet ciężarnych.