tampon 495739 640Podczas okresu higiena osobista jest szczególnie ważna, gdyż w tym czasie kobiety są szczególnie narażone na infekcje intymne. Podczas krwawienia miesiączkowego należy podmywać się minimum dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Powinno się także zmieniać tampon lub podpaskę kilka razy na dobę. W celu podtrzymania komfortu zaleca się również noszenie bawełnianych i dopasowanych majtek.

  Brak zachowania podstawowych zasad w czasie miesiączki może doprowadzić do infekcji intymnych. Dzieje się tak dlatego, że krew wydzielająca się podczas okresu osłabia naturalną florę bakteryjną okolic pochwy.

  Stosowanie środków higienicznych

  W czasie okresu nie należy zapominać o tym, że podpaski i tampony należy zmieniać co najmniej 4-5 razy dziennie. W tym kontekście istotny jest także dobór odpowiedniego środka higienicznego. Podpaski dobrze sprawdzą się przy siedzącym trybie pracy, natomiast tampony znajdą zastosowanie przy wykonywaniu aktywności fizycznej. Należy przy tym pamiętać, że tamponów powinno się używać sporadycznie, gdyż wysuszają błonę śluzową, przez co bardzo często stają się główną przyczyną infekcji intymnych. Najlepszym rozwiązaniem będą podpaski. W sklepach dostępne są różne ich rodzaje, m.in.: na noc i na dzień, ze skrzydełkami i bez nich, cienkie, normalne i grube oraz perfumowane i o neutralnym zapachu.

  Kąpiel podczas okresu

  Podczas miesiączki najlepiej zrezygnować z długich i gorących kąpieli w wannie, gdyż mogą one nasilać krwawienie. Zamiast tego lepiej postawić na krótkie prysznice w letniej wodzie – najlepiej dwa razy dziennie: rano i wieczorem. Dobrze jest także podmywać się po każdej zmianie środka higienicznego – podpaski lub tamponu. Jeśli jednak kobieta nie ma takiej możliwości, dobrą opcją są chusteczki do higieny intymnej.

  Bawełniane majtki w czasie miesiączki

  W czasie miesiączki szczególnie istotne jest zadbanie o komfortową bieliznę. Najlepszą opcją są bawełniane majtki z podwyższonym stanem. Ważne jest także to, aby były one dopasowane, gdyż dzięki temu podpaska nie będzie się przesuwać i zostanie zminimalizowane ryzyko zaplamienia bielizny. Nie zaleca się natomiast używania majtek wykonanych z materiałów syntetycznych (sztucznych), gdyż mogą się one przyczyniać do infekcji intymnych.

  Sprzęt Ginekologiczny

  loading...