erekawice2

  e-ginekologia.plGinekologia plastyczna jest jedną z najbardziej rozwijających się gałęzi ginekologii. Operacje plastyczne miejsc intymnych u kobiet przestają być wymysłem i fanaberią, a stają się całkiem naturalną rzeczą. Najczęściej mają na celu poprawienie komfortu fizycznego i psychicznego pacjentek, bo pewne deformacje mogą powodować ból, poczucie wstydu oraz wpływać na brak pewności siebie w kontaktach seksualnych. Warto dowiedzieć się, jak sobie pomóc i poczytać co nieco chociażby o labiopalstyce.

  Labioplastyka polega na zmianie kształtu i wielkości warg sromowych. W przypadku przerostu, asymetrii i innych czynników, które, w ocenie pacjentki, stwarzają problem.

  Podstawową funkcją większych warg sromowych jest funkcja ochronna - przykrycie i zamknięcie zewnętrznych narządów płciowych – tłumaczą specjaliści z Klinik Ziemlewski. Zdarza się jednak, że mniejsze wargi sromowe są przerośnięte, większe i dłuższe od warg sromowych zewnętrznych. Zazwyczaj przerost ten nie jest duży i nie powoduje uczucia dyskomfortu pod względem funkcjonalności ani wyglądu. Natomiast zdarzają się również takie anomalie, że wargi sromowe są przerośnięte bardzo wyraźnie, może to przeszkadzać zarówno ze względów estetycznych, jak i utrudniać normalne funkcjonowanie. Może utrudniać uprawianie sportów, przeszkadzać na przykład w czasie jazdy na rowerze. Przerośnięte wargi sromowe mogą utrudniać higienę intymnych części ciała, ale też często stanowią przeszkodę psychiczną zaburzającą życie seksualne kobiety. Dziś już są powszechnie dostępne sposoby polepszenia swojego komfortu życia.

  Operacja?

  Plastyka warg sromowych to już dosyć poważna ingerencja, zazwyczaj może być wykonywana w znieczuleniu miejscowym, przewodowym lub ogólnym, zwykle  przeprowadzana na stole operacyjnym w pozycji ginekologicznej. Zważywszy na ogromną delikatność miejsc operowanych, chirurg stara się być szczególnie ostrożny, aby nie uszkodzić delikatnych zakończeń nerwowych, które stymulują wrażliwość na bodźce.

  Podczas operacji, oprócz bardzo delikatnego i starannego wykonania, konieczne jest odpowiednie tamowanie krwawienia. Po przeprowadzeniu operacji niezbędne jest pewne zszycie ran pooperacyjnych, ale w bardzo delikatny sposób. Czas operacji zależy od wielkości zabiegu, zazwyczaj około jednej godziny i w żaden sposób nie wiąże się dla pacjentki z komplikacjami.

  Techniki plastyki warg sromowych

  - Metoda TRIM  jest chyba najpopularniejszą, zwyczajowo uważana jest za najłatwiejszą w wykonaniu. Polega na ścięciu oraz wyrównaniu brzegów   do żądanego poziomu. A popularność wśród pacjentek wynika z tego, że metoda ta znacznie redukuje wielkość warg sromowych, a tego oczekuje   większość pacjentek.Zaletą wykorzystania tej techniki jest możliwość dowolnego kształtowania wielkości wargi, natomiast jej podstawowa wada to   pozostawienie blizny na całej długości wargi sromowej która poza nieestetycznym wyglądem może czasem być nadmiernie wrażliwa. Wiele             pacjentek po zabiegu twierdzi też, że ta metoda  nadmiernie zmienia naturalny wygląd żeńskich genitaliów.

  - Metoda WEDGE - jest to klinowa resekcja warg, pozostawia naturalny brzeg i naturalne zabarwienie. Metoda WEDGE czasem nazywana jest           również „techniką V” z uwagi na to, że długość i rozmiar warg sromowych mniejszych redukowana jest poprzez wycięcie klina w kształcie litery       „V”. Podstawową zaletą tego rozwiązania jest brak widocznej blizny oraz wyeliminowanie ryzyka nadmiernej wrażliwości w okresie gojenia się         rany. Po zabiegu wargi sromowe zachowują również całkowicie naturalny wygląd.

  Przed zabiegiem – kilka ważnych informacji

  Przed wykonaniem zabiegu należy przeprowadzić podstawowe badania morfologiczne. Należy dokładnie ustalić termin zabiegu, najlepszym czasem będzie okres po miesiączce, nie później niż 10 dni przed planowanym wystąpieniem krwawienia – radzą specjaliści z Klinik Ziemlewski. Dwa tygodnie przed planowanym zabiegiem powinno się unikać przyjmowania leków zaburzających krzepnięcie krwi. Na zabieg należy przyjść na czczo.

  A po zabiegu?

  Warto wiedzieć, że po zabiegu należy szczególnie dbać o higienę miejsc intymnych i powinno się po każdym wypróżnieniu obmywać operowane okolice oraz zmieniać opatrunki przez 10 kolejnych dni. Zaleca się także unikanie siedzenia (napinania krocza) przez pierwsze pięć dni – najwygodniejsza i najbezpieczniejsza jest pozycja półsiedząca. Warto również wiedzieć, że  obowiązuje minimum dwutygodniowy okres abstynencji seksualnej.

  Artykuł przygotowany we współpracy z: http://www.klinikiziemlewski.pl/blog

  Sprzęt Ginekologiczny

  loading...