2406 zakopane app ban 600x100

baner ngg NPC2024

e-ginekologia.pl - portal dla lekarzy ginekologówOd kilku tygodni w mediach nagłaśniany jest fakt konieczności wysyłania do Ministerstwa Finansów od początku nowego roku tak zwanego pliku JPK. Czy ten przepis będzie dotyczył także lekarzy? Jeśli tak, to kto powinien wysyłać ten plik w naszym imieniu?

 

Jednolity Plik Kontrolny (JPK) to zestaw informacji o operacjach gospodarczych przedsiębiorcy za dany okres. Przesyła się go wyłącznie w wersji elektronicznej. Dane są pobierane bezpośrednio z systemów finansowo-księgowych przedsiębiorstwa. JPK posiada określony układ i format (schemat xml), który ułatwia jego przetwarzanie.
Od 1 stycznia 2018 r. wszyscy podatnicy VAT muszą wysłać do Urzędu Skarbowego plik o nazwie - JPK_VAT, czyli ewidencję zakupu i sprzedaży VAT. Do tej pory taki obowiązek miały małe i średnie przedsiębiorstwa (od stycznia 2017 r.) oraz duże przedsiębiorstwa (od lipca 2016 r.). Teraz taką ewidencję muszą wysyłać już wszyscy podatnicy VAT. Oczywiście, jeśli firma nie rejestruje sprzedaży VAT nie musi wysyłać tej ewidencji.
Jednak od 1 lipca 2018 r. wszyscy podatnicy (również ci, który nie prowadzą sprzedaży VAT), a prowadzą księgowość w formie elektronicznej, będą musieli przekazywać do urzędów skarbowych różne inne zestawienia JPK. Ale te pozostałe pliki należy wysyłać tylko na żądanie organów podatkowych: Te dodatkowe zestawienia to:
•    księgi rachunkowe – JPK_KR
•    wyciąg bankowy – JPK_WB
•    magazyn – JPK_MAG
•    faktury VAT – JPK_FA
•    podatkowa księga przychodów i rozchodów – JPK_PKPIR
•    ewidencja przychodów – JPK_EWP.
Wszystkie te ewidencje w naszym imieniu do Urzędów Skarbowych powinna przesłać firma prowadząca księgowość. Należy zatem dopytać się, czy są przygotowani na tę ewentualność i czy będą to realizować.