e-ginekologia.pl - portal dla lekarzy ginekologówW Olsztynie i Rzeszowie nie zdecydowali się wziąć udziału w akcji "Lekarze kobietom". To dwa miasta wojewódzkie, w których ani jeden lekarz nie poparł akcji i nikt nie wypisze recept na pigułkę „dzień po”.

     

    Mapa informująca o miejscowościach, w których przyjmują lekarze popierający tę inicjatywę widnieje na stronie internetowej lekarzekobietom.pl. Przypomnijmy, że wszystkie leki antykoncepcyjne od lipca tego roku, w tym pigułki "dzień po", można w Polsce kupić jedynie na receptę, wypisać ją może każdy lekarz, nie tylko ginekolog. Medycy robią to za darmo lub za „symboliczną złotówkę”. Są lekarze, którzy odmawiają wypisania recepty na pigułki, powołując się na klauzulę sumienia. W Olsztynie i Rzeszowie nie ma żadnego lekarza, który zdecydował się na wzięcie udziału w akcji.
    Niedawno głos w sprawie wypisywania pigułek zabrali przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia. - Pigułka "dzień po" jest produktem dopuszczonym do obrotu i wydawanym na podstawie recepty – lekarze mogą zatem przepisywać ten produkt pacjentkom, jeśli uznają to za uzasadnione, pamiętając, że wystawienie recepty jest finałem wizyty, podczas której musi odbyć się badanie: wywiad, badanie przedmiotowe czy ewentualne badania dodatkowe – powiedziała Milena Kruszewska, rzeczniczka Ministerstwa Zdrowia. Dodała jednocześnie, że publiczne deklarowanie cennika przyjęć w zależności od oczekiwań pacjenta co do otrzymania recepty wydaje się ryzykownym kierunkiem.

    Sprzęt Ginekologiczny

    loading...