e-ginekologia.pl - portal dla lekarzy ginekologówDowiedziono, że już w łonie matki dzieci reagują na obraz. Przeprowadzono eksperyment, w czasie którego wyświetlano obrazy przez tkanki matki, w taki sposób, aby dziecko mogło je zauważyć.

    W szczególny sposób dzieci reagują na widok twarzy swojej mamy. Za pomocą specjalnego projektora naukowcy wyświetlali przez tkanki matek twarze ustawione górą do dołu lub w prawidłowej pozycji. Zdolności postrzegania przez nienarodzone dzieci mogą być jeszcze bardziej złożone – wynika z eksperymentu z użyciem wyświetlanych obrazów i nowoczesnego USG.
    Naukowcy do eksperymentu wykorzystali czterowymiarowe USG. Celem było sprawdzenie, czy podobnie jak narodzone już dziecko, płód silniej zwraca uwagę na widok twarzy, niż na inne obrazy. „Maluchy” chętniej odwracały głowę w kierunku wzoru przypominającego twarz, niż w stronę obróconego obrazu.
    - Pokazaliśmy po raz pierwszy, że płód potrafi rozróżniać kształty i chętniej śledzi te, które przypominają twarz - opowiada autor doświadczenia prof. Vincent Reid z Lancaster University.

    Sprzęt Ginekologiczny

    loading...