e-ginekologia.pl - portal dla lekarzy ginekologówNiemal czterokrotnie wyższe ryzyko urodzenia martwego dziecka mają kobiety, które podczas ostatniego trymestru ciąży zasypiają na plecach – tak twierdzą naukowcy z Nowej Zelandii. W badaniu wzięły udział 164 kobiety, które od lutego 2012 r. do grudnia 2015 r. urodziły martwe dziecko w 28. tygodniu ciąży lub później.

     

    Wada wrodzona była wykluczona. Zebrano informację – pytano również o nawyki związane ze snem. Później porównano te wyniki z grupą 569 pań, które urodziły żywe dzieci. Kobiety, które spały na plecach, miały niemal czterokrotnie (ok. 3,7 razy) wyższe ryzyko urodzenia martwego dziecka – tak wynika z analiz. Inne czynniki związane z urodzeniem martwego dziecka to wiek mamy 40 lat lub więcej, wysoki wskaźnik masy ciała, mała masa noworodka, a także przespanie mniej niż 6 godzin w noc przed zdarzeniem.
    Profesor McCowan skomentował badanie: - Nasze wyniki mają sens, dlatego że leżenie na plecach w ostatnich miesiącach ciąży jest związane ze zmianami fizjologicznymi, które mogą negatywnie wpływać na stan płodu. W szczególności chodzi o redukcję tzw. pojemności minutowej serca matki, czyli objętość krwi, jaką jej serce wypompowuje na minutę oraz zmniejszenie dopływu krwi do macicy. Należy rozpocząć kampanię informacyjną – szczególnie dla kobiet będących w trzecim trymestrze ciąży – uważają badacze.

    Sprzęt Ginekologiczny

    loading...