34952546 xxlWspółczesna medycyna rozwija się w zawrotnym tempie. Nowoczesne rozwiązania towarzyszą nam już od pierwszych dni życia tak jak możliwość zachowania i wykorzystania – w przypadku leczenia m.in. chorób onkologicznych, hematologicznych i autoimmunologicznych – krwi pępowinowej. Żeby jednak świadomie wykorzystać dobrodziejstwa współczesnej medycyny musimy wiedzieć o istnieniu możliwości i wiążącym się z nimi potencjałem. Tu kluczowa jest rola profesjonalnego personelu medycznego, który jest najbliżej pacjenta.

  e-ginekologia.pl - portal dla lekarzy ginekologówKoszyk świadczeń gwarantowanych może powiększyć się o zabieg profilaktycznej mastektomii z jednoczesną rekonstrukcją piersi - poinformował o tym w Sejmie wiceminister zdrowia Zbigniew Król. Głos w tej sprawie zabrali również posłowie.

  e-ginekologia.pl - portal dla lekarzy ginekologówLekarze z Olsztyna zahamowali akcję porodową u matki, rozpoczętą po poronieniu jednego z bliźniaków. Dzięki temu uratowano drugie dziecko. Ordynator Oddziału Ginekologiczno-Położniczego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie dr Tomasz Waśniewski podkreślił, że był to drugi przypadek w Polsce odroczenia porodu po poronieniu pierwszego dziecka.

  e-ginekologia.pl - portal dla lekarzy ginekologówAż trzykrotnie zwiększa się ryzyko urodzenia dziecka przedwcześnie, jeśli ciężarna jest otyła. Szczególnie dotyczy to tych kobiet, które rodzą po raz pierwszy. Do takich wniosków doszli badacze z University College Dublin, którzy przeanalizowali dane dotyczące ponad 39 tys. porodów.

  e-ginekologia.pl - portal dla lekarzy ginekologówPoparcie dla działań i inicjatyw służących ochronie życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci poparli radni sejmiku województwa podkarpackiego.

  e-ginekologia.pl - portal dla lekarzy ginekologówJuż w przyszłym roku "Dom Narodzin" ma powstać w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu. Poród ma się tam odbywać pod opieką położnej, jednak lekarz ma być zawsze dostępny, jeśli pojawią się problemy podczas porodu.

  e-ginekologia.pl - portla dla lekarzy ginekologówW Wielkim Leksykonie Norweskim zmieniono nazwę "błony dziewiczej" (jomfruhinna). Nazwę zastąpiono słowem skjedekrans, czyli "wieniec waginalny" lub "fałdka pochwowa".

  e-ginekologia.pl - portal dla lekarzy ginekologówZdaniem Rzecznika Praw Pacjenta badania diagnostyczne w istotny sposób wpływają na proces leczenia pacjenta. Brak dostępu do badań immunohistochemicznych i molekularnych a także śródoperacyjnych badań patomorfologicznych może negatywnie wpływać na skuteczność leczenia pacjentów onkologicznych. Rzecznik uważa, że należy poprawić dostęp do tych badań i wystąpił do Ministra Zdrowia o wprowadzenie w formie obwieszczenia zaleceń dotyczących diagnostyki i leczenia onkologicznego.

  e-ginekologia.pl - portal dla lekarzy dentystówRyzyko urodzenia martwego dziecka zmniejsza spanie na boku, co najmniej w trzech ostatnich miesiącach ciąży – tak twierdzą brytyjscy naukowcy z Midlands and North of England Stillbirth Study. Badanie brytyjskich badaczy potwierdziło wcześniejsze założenia naukowców z Nowej Zelandii i Australii. Wzięło w nim udział 1000 kobiet.

  Wirus RS jest odpowiedzialny za 75 proc. hospitalizacji dzieci z zapaleniem oskrzelików. Szczególnie groźny jest dla wcześniaków, których niska odporność zwiększa podatność na rozwój choroby. Infekcja wirusem RS grozi zapaleniem płuc, oskrzeli, a nawet niewydolnością oddechową i astmą oskrzelową. Podanie przeciwciał niemal całkowicie chroni maluchy przed namnażaniem wirusa i jest to jedyna możliwa forma zapobiegania ciężkiej chorobie dolnych dróg oddechowych. W Polsce profilaktyka jest jednak dostępna wyłącznie dla dzieci urodzonych poniżej 28. tygodnia ciąży lub cierpiących z powodu dysplazji oskrzelowo-płucnej. Neonatolodzy od kilku lat walczą o to, by była ona dostępna także dla wcześniaków urodzonych między 28. a 32. tygodniem ciąży.

  mammograf minMammografia jest to badanie radiologiczne, dzięki któremu można wykryć początkowe stadium raka piersi. Lekarz, dzięki specjalnemu urządzeniu jakim jest mammograf, może dostrzec zaledwie milimetrowe guzy. Kiedy najlepiej zdecydować się na badanie?

  e-ginekologia.pl - portal dla lekarzy ginekologówSukcesem zakończyła się operacja usunięcia guza ciężarnej kobiecie. Dziecko urodziło się zupełnie zdrowe. O guzie kobieta dowiedziała się w sierpniu.

  e-ginekologia.pl portal dla lekarzy ginekologówKobiety z całego kraju są zapraszane przez rzeszowski szpital Pro – Familia do udziału w kwalifikacjach do bezpłatnego zabiegu termoablacji ultradźwiękowej. Jest to bezinwazyjna, nowoczesna, metoda leczenia mięśniaków macicy.

  e-ginekologia.pl - portal dla lekarzy ginekologówNaukowcy informują, że u kobiet rodzących po raz pierwszy w 35. roku życia lub później bezpieczniej jest wywołać poród w wyznaczonym terminie, niż długo czekać na naturalne rozwiązanie. Badacze z London School of Hygiene and Tropical Medicine przeprowadzili badanie, którym zostało objętych 80 tysięcy mieszkanek Anglii.

  Podkategorie

  Sprzęt Ginekologiczny

  loading...