GNT16 banner-550X100 01p 

e-ginekologia.pl - portal dla lekarzy ginekologówLubelski oddział NFZ zorganizował spotkanie dla ponad 200 osób, dotyczące  koordynowanej opieki nad kobietą w ciąży (KOC). To pierwsze z cyklu zaplanowanych w oddziałach NFZ szkoleń dotyczących programu opieki koordynowanej.

e-ginekologia.pl - portal dla lekarzy ginekologówNa Mazowszu będzie ubywać łóżek na oddziałach ginekologicznych. Planowana jest likwidacja o około 50 rocznie – tak wynika  z analiz demograficznych, zawartych w mapach potrzeb zdrowotnych. W tej chwili w województwie mazowieckim jest około 2,5 tysiąca łóżek, z analiz wynika, że w ciągu kolejnych dziesięciu lat ma się rodzić ok. 12,6 tys. dzieci mniej.

e-ginekologia.pl - portal dla lekarzy ginekologówPierwsze na Dolnym Śląsku Regionalne Centrum Ginekologii Dziewczęcej już wkrótce zacznie działać. Kończy się urządzanie szpitalnych sal dla małych pacjentek i pomieszczeń zabiegowych. Działa już poradnia. W regionie brakowało ośrodka, w którym diagnozowane byłyby dziewczynki od niemowlaków do 18. roku życia.

e-ginekologia.pl - portal dla lekarzy ginekologówMarek Tombarkiewicz, podsekretarz stanu poinformował, że obecnie nie są prowadzone w resorcie zdrowia prace zmierzające do podziału samorządu zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów na dwie odrębne korporacje. Przyznał jednak, że kwestia funkcjonowania oraz wzajemnych relacji lekarzy i lekarzy dentystów w obrębie samorządu zawodowego była dyskutowana w trakcie prac rządowych i parlamentarnych nad obowiązującą aktualnie ustawą z dnia 2 grudnia 2009 r. o izbach lekarskich.  

AGORA42016

 

NOWY GABINET GINEKOLOGICZNY - NAJNOWSZE WYDANIA

e-ginekologia.pl - portal dla lekarzy ginekologówBłędy medyczne – jak się ochronić przed skutkami prawnymi naszych błędów, radzi prawnik Tomasz Popielski; powstał nowy rejestr - czy musimy do niego zgłosić urządzenia pracujące w naszej placówce; znów zmieniły się zasady przechowywania dokumentacji medycznej – co należy zmienić? To tylko kilka pytań, na które znajdą Państwo odpowiedź w najnowszym wydaniu Nowego Gabinetu Ginekologicznego. Oczywiście, jak tytuł naszej gazety sugeruje, znajdą Państwo również artykuły opisujące najnowszy sprzęt stosowany w ginekologii. Tym razem opisaliśmy system histeroskopii.

e-ginekologia.pl - portal dla lekarzy ginekologówCytologia płynna czy konwencjonalna, to główny temat najnowszego wydania magazynu Nowy Gabinet Ginekologiczny. Cytologii poświęciliśmy dwa teksty. Jeden opisuje wytyczne PTG w kwestii pobierania rozmazów, drugi przedstawia zalety cytologii płynnej w porównaniu z konwencjonalną.

W części poświęconej prawnym aspektom prowadzenia działalności ginekologicznej opisaliśmy wszelkie kwestie związane z koniecznością uzyskania zgody pacjentki na leczenie. Oczywiście omówiliśmy też konsekwencje prawne, gdy takiej zgody nie ma. Warto zapoznać się z tym artykułem.

e-ginekologia.plMinister Marian Zembala, ustępując w listopadzie ze stanowiska, podpisał kilka rozporządzeń i ustaw dotyczących ginekologii. W najnowszym numerze Nowego Gabinetu Ginekologicznego opisaliśmy dokładnie dwie z nich. Chodzi o pakiet ustaw dotyczących leczenia niepłodności oraz o ustawę wprowadzającą obowiązek podania rodzącej znieczulenia porodowego. Ponadto, w dziale prawnym, jak zwykle, znalazł się artykuł: Pytania do Prawnika, w którym prawnik Maciej Gibiński odpowiada na 10 zadanych przez państwa pytań. W części dotyczącej sprzętu ginekologicznego, kontynuujemy cykl opisujący zasadę działania laserów – tym razem artykuł poświęcony jest laserom niskoenergetycznym. W drugim artykule z cyklu technologie, opisaliśmy dlaczego i jak działa – KTG.

Oczywiście, to tylko niektóre z tematów poruszanych na łamach Nowego Gabinetu Ginekologicznego. Spis treści znajduje się tutaj.

Zachęcamy również do wykupienia prenumeraty. Jak to zrobić? Kliknij tutaj.

Nasz tytuł indeksowany jest w Index Copernicus i za prenumeratę Nowego Gabinetu Ginekologicznego można otrzymać punkty edukacyjne.

SzkolenieNFZ

SPRZĘT DLA GABINETÓW GINEKOLOGICZNYCH

e-ginekologia.plNóż plazmowy jest jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie systemów przeznaczonych do chirurgii tkanek miękkich. Możliwości jego zastosowania są szerokie i stale się powiększają.

e-ginekologia.plNa polskim rynku pojawiła się rękawica do badania piersi – Breast Sense. Jest to rękawica wielokrotnego użytku do samodzielnego badania piersi. Przeznaczona dla kobiet powyżej 20. roku życia i polecana szczególnie kobietom w okresie menopauzy oraz po okresie karmienia piersią.

e-ginekologia.plSiemens wprowadził do sprzedaży nowy aparat ultrasonograficzny ACUSON X600 – przeznaczony dla gabinetów ginekologicznych i położniczych. Konstruktorzy podkreślają, że nowy model serii ACUSON oferuje przede wszystkim niezawodność i wydajność w ogólnych zastosowaniach obrazowania ultradźwiękowego.

e-rekawice

 

Nie wystarczy już tylko dokonać odpowiedniej segregacji odpadów medycznych. 22 lutego 2014 roku wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Środowiska, które nakłada nowe obowiązki. Oprócz odpowiedniej segregacji odpadów, będzie trzeba dodatkowo posiadać dokumenty, które potwierdzą ich zniszczenie.

Zaloguj się, aby zobaczyć.

STREFA PACJENTA

mom-20666 640Jeśli planujesz potomstwo lub już oczekujesz dziecka, to wkrótce zaprzyjaźnisz się z wkładkami laktacyjnymi. Niekontrolowany wyciek pokarmu z piersi to bowiem naturalna sprawa. Niekiedy wystarczy, że usłyszysz płacz dziecka lub chociażby o nim pomyślisz i… już. Mleko samo popłynie, zostawiając na koszuli mokre plamy. O ile w domu nie ma się czym przejmować, tak na spacerze lub w sklepie będziesz potrzebować wsparcia.

e-ginekologia.pl - portal dla lekarzy ginekologówO przygotowaniu krocza do porodu położna Martyna Mączka, zwyciężczyni 2. edycji konkursu Położna na Medal

Przyszłe mamy mogą zrobić wiele, żeby dobrze przygotować się do porodu. Położna, Martyna Mączka, ambasadorka kampanii Położna na medal, radzi, że poza świadomym wyborem osoby prowadzącej ciążę albo wyborem miejsca porodu kobiety mogą również zadbać o swoją kobiecość zmniejszając ryzyko nacięcia krocza do minimum. Liczby nie kłamią. W Polsce co druga kobieta ma nacinane krocze w trakcie porodu.

Narodowy program profilaktyki nowotworowej nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Na raka szyjki macicy wciąż umiera dwa razy więcej kobiet niż w większości innych wysokorozwiniętych krajów Europy. Badaniami profilaktycznymi objętych jest zaledwie 44 proc. Polek zamiast oczekiwanych 70 proc. Wciąż zbyt mało kobiet zgłasza się na badania, co wynika głównie z niedostatecznej wiedzy na ten temat.

 

e-ginekologia.pl - portal dla lekarzy ginekologówW życiu często przygotowujemy się do różnych egzaminów w szkole albo testów w pracy. Warto wiedzieć, że w praktyce poród jest właśnie swego rodzaju egzaminem kobiecości i warto się do niego również przygotować. To jaki będzie poród w dużej mierze zadecyduje o tym, jak będzie wyglądać życie małego człowieka i jego mamy.

pieczenie w pochwieKażda kobieta prowadząca aktywne życie seksualne przynajmniej raz w swoim życiu zetknęła się z tym problemem. Pieczenie w pochwie, często połączone z innymi objawami jak: swędzenie, upławy czy nieprzyjemny zapach, to sygnał, że zdrowie intymne jest zagrożone. Nie należy jednak wpadać  w panikę. Infekcje intymne zdarzają się często i są spowodowane bardzo różnymi czynnikami, nie zawsze muszą być wynikiem kontaktu seksualnego z inną chorą osobą. Jest wiele przyczyn takich infekcji – od skorzystania ze wspólnego ręcznika, poprzez antybiotykoterapię, po nadmierną higienę intymną. Zdarzają się więc one powszechnie i łatwo je „nabyć”. Na szczęście dla pacjentek infekcje intymne także stosunkowo łatwo wyleczyć. Trzeba je tylko szybko i dobrze zdiagnozować.

e-ginekologia.pl - portal dla lekarzy ginekologówRuch Społeczny „Polskie Amazonki”, firma Affidea Polska oraz Polskie Stowarzyszenie Pielęgniarek Onkologicznych zainicjowały w lutym tego roku akcję „Życiowy przepis”. Jej celem jest budowanie świadomości, że badanie piersi, które kobieta może wykonywać samodzielnie lub przy wsparciu bliskiej osoby jest pierwszym krokiem do wczesnego wykrycia raka piersi i może uratować życie.

mom-1231446 640Twoje życie po porodzie mało przypomina czas przed narodzinami dziecka. Wydałaś na świat dziecko, które teraz bardzo potrzebuje Twojej troski. Pamiętaj jednak, że Ty też wymagasz szczególnej opieki. Twoja higiena intymna powinna być jeszcze bardziej uważna.

pregnancy-784671 640Jak świat długi i szeroki – kobiety od zawsze zastanawiają się, jak w ciąży będzie zmieniać się ich ciało. Szukamy informacji. Gdy tylko coś nie pokrywa się z tym co same doświadczamy, to wpadamy we frustrację. Tam mamy za mało, tam za dużo. Tymczasem prawda jest taka, że nie istnieje jedna, idealna waga w ciąży. Sprawdź, na co warto zwracać uwagę.

 

dziecko-dzieckoEksperci od wielu lat grzmią na alarm, opalamy się za dużo i zbyt intensywnie. Na plażach, w parkach wciąż widzimy mnóstwo biegających dzieci z zaczerwienioną skórą, wystawionych na szkodliwe promieniowanie słoneczne. Skóra dziecka na słońcu przez nawet kilka minut bez ochrony jest poważnie zagrożona. Jak to możliwe? Dlaczego trzeba chronić skórę maluszka? Jak zapewnić mu bezpieczeństwo w upalny dzień.

Przebarwienie jest ciemniejszym fragmentem skóry od otaczającej je zdrowej skóry. Bardzo wiele osób boryka się z problemem przebarwień i plam na twarzy, powstałych z różnych powodów, np. trądziku i stanów zapalnych skóry, promieniowania słonecznego UV, chorób wątroby, zmian hormonalnych (ciąży, menopauzy, stosowania doustnej antykoncepcji itd.) i wielu innych. Odpowiedzią na problemy takich osób jest dermatologia estetyczna. Stworzono wiele skutecznych sposobów na walkę z przebarwieniami i te najlepsze dostępne są w warszawskiej klinice SkinClinic.

AGORA92016