Lekarze trafią pod lupę skarbówki. Urzędnicy sprawdzają szczególnie grupy zawodowe, dla których obowiązek wydawania paragonów z kas fiskalnych jest od kilku miesięcy nowy, czyli również lekarzy. W najnowszym wydaniu Nowego Gabinetu Ginekologicznego opiszemy szczegółowo jak Urząd Skarbowy wyobraża sobie dobry "paragon lekarski".

Firma odbierająca odpady medyczne ma obowiązek – na prośbę właściciela gabinetu stomatologicznego – wydania dokumentu, który potwierdzi rzeczywiste zutylizowanie odpadów. Taki dokument powinien zawierać informację, że zostały one zutylizowane zgodnie z obowiązującymi procedurami. Firma nie może pobierać opłat za dostarczenie dokumentu – informują przepisy.

Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi otrzymał ponad 3 mln zł na restrukturyzację działalności naukowej. Dzięki dotacji możliwe będzie uruchomienie trzech nowych pracowni naukowych – neurofizjologii, onkologii ginekologicznej oraz genetyki konstytucyjnej człowieka.

Ustawa zakazująca aborcji po 20 tygodniu ciąży została przyjęta przez Izbę Reprezentantów w USA. Ustawę przeforsowali Republikanie - po miesiącach prowadzonych negocjacji. Jednym z głównych priorytetów Republikanów, po wygranych w zeszłym roku wyborach było ograniczenie aborcji.

REKLAMA

e-rekawice

 

NOWY GABINET GINEKOLOGICZNY - NAJNOWSZE WYDANIA

Zgody na leczenie ginekologiczne i konsekwencje nie posiadania zgód, to najważniejszy temat najnowszego, tegorocznego numeru Nowego Gabinetu Ginekologicznego. Prawne spojrzenia na reklamę gabinetu ginekologicznego oraz Kalendarium Lekarza Ginekologa to kolejne, warte Państwa uwagi, artykuły.

Wydaliśmy kolejny numer Nowego Gabinetu Ginekologicznego. Jak zwykle znajdą w nim Państwo sporo artykułów odnoszących się do prawnych aspektów prowadzenia gabinetu ginekologicznego, ale także praktyczny poradnik, jak wybrać odpowiedni kolposkop oraz artykuł dr Mariusza Dudy, wiceprezesa Światowego Związku Implantologów, o problemach z dziąsłami u kobiet w ciąży.

W najnowszym wydaniu Nowego Gabinetu Ginekologicznego poruszyliśmy trzy niezwykle istotne tematy prawne: Błąd w sztuce lekarskiej, czy zawsze winny jest lekarz? Co się dzieje, gdy podczas zabiegu zawiedzie sprzęt? Kto ponisi winnę? Jak na taką sytuację patrzą prawnicy, gdy dojdzie do komplikacji.
Po co lekarzowi ubezpieczenie OC, czy jest szansa, aby ubezpieczyciel pokrył roszczenia naszych pacjentów, a jeśli nie, to jakie wykupić ubezpieczenie, aby mieć święty spokój.
Dekalog lekarza - opisujemy 10 najczęściej popełnianych błędów przez lekarzy w dokumentacji medycznej. Za te błędy NFZ karze lekarzy grzywnami. Także w trakcie ewentualnych roszczeń pacjentów, źle wypełniona dokumentacja będzie działać na niekorzyść lekarza.
Jak zwykle drukujemy kolejną porcję Tablic Sanitarnych. Tym razem to:
·    Procedura zasady stosowania preparatów dezynfekcyjnych;
·    Procedura podstawowe zasady utrzymania czystości w gabinecie
Z tematów czysto medycznych poruszyliśmy zagadnienie: "Kriochirurgia w ginekologi" oraz opisaliśmy problem letnich podrażnień pachwin i sposobów na pozbycie się ich.
Oczywiście to tylko niektóre tematy poruszane w tym numerze Nowego Gabinetu Ginekologicznego.

NGG 4/2014 - Spis treści - Kliknij tutaj.

 

Zapraszamy do prenumeraty.

Jak wykupić prenumeratę? Kliknij tutaj

SPRZĘT DLA GABINETÓW GINEKOLOGICZNYCH

Siemens wprowadził do sprzedaży nowy aparat ultrasonograficzny ACUSON X600 – przeznaczony dla gabinetów ginekologicznych i położniczych. Konstruktorzy podkreślają, że nowy model serii ACUSON oferuje przede wszystkim niezawodność i wydajność w ogólnych zastosowaniach obrazowania ultradźwiękowego.

Pessaroterapia jest coraz popularniejszą metodą leczenia Zaburzeń Statyki Narządów Rodnych (pelvic organ prolapse – POP) i może być skutecznie stosowana jako uzupełnienie metod chirurgicznych (operacji).

Firma Promedus zaprezentowała nowy elektryczny stół medyczny o nazwie Quest, firmy Midmark. Ma on zastąpić tradycyjną leżankę w gabinecie medycznym. Wachlarz zastosowań stołu jest bardzo szeroki, np. ginekologia, fizjoterapia, fizjologia, angiologia, badania USG, diagnostyka, a także chirurgia.

Nie wystarczy już tylko dokonać odpowiedniej segregacji odpadów medycznych. 22 lutego 2014 roku wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Środowiska, które nakłada nowe obowiązki. Oprócz odpowiedniej segregacji odpadów, będzie trzeba dodatkowo posiadać dokumenty, które potwierdzą ich zniszczenie.

Zaloguj się, aby zobaczyć.

STREFA PACJENTA

Do jednych z najczęściej diagnozowanych przyczyn niepłodności w Polsce należy niedrożność jajowodów. Dotyczy ona już co czwartej kobiety, która stara się o dziecko. Zaburzenie to nie wywołuje bólu, dlatego często wykrywane jest dopiero w trakcie badań diagnostycznych prowadzonych przez lekarza ginekologa w celu określenia powodu problemu z zajściem w ciążę.

Zmiana stylu życia sprawiła, że coraz więcej kobiet decyduje się na późne macierzyństwo. Szanse na zajście w ciążę w sposób naturalny maleją jednak wraz z wiekiem i po 40. roku życia wynoszą zaledwie 10 proc. O tym, jak długo można odkładać decyzję o ciąży, powiedzą nowoczesne badania rezerwy jajnikowej, m.in. badanie hormonu AMH i FSH.

 

Kobiece mleko to unikatowe, niemożliwe do zastąpienia przez sztuczne mieszanki, źródło wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Najnowsze badania pokazują, że znajdują się w nim komórki macierzyste działające jak „wewnętrzny system naprawczy” w organizmie dziecka. Dziennie dziecko przyjmuje nawet kilkanaście miliardów tych komórek. W mleku kobiecym występuje ponadto 130 prebiotyków, które pomagają chronić jelita dziecka przed różnymi rodzajami drobnoustrojów.

Płodność kobiet trzydziestoletnich jest dwukrotnie mniejsza od płodności dwudziestolatek.[1]Tymczasem coraz więcej par decyduje się na pierwsze dziecko właśnie po przekroczeniu 30-go roku życia. Współczesna medycyna pozwala dokładnie „zmierzyć” płodność i oszacować szanse na zajście w ciążę – jak się to robi i dlaczego warto?

Choć na ogół nie ma dobrej opinii, to w ginekologii estetycznej jest sprzymierzeńcem kobiet niezadowolonych ze swej intymnej anatomii, borykających się z problemem wysiłkowego nietrzymania moczu oraz tych, które po prostu pragną zatrzymać skutki upływającego czasu. Tłuszcz, bo o nim mowa, dzięki nowatorskiej metodzie separacji i przeszczepu tkanki tłuszczowej ADIVIVE, stanowi naturalny wypełniacz. To już nie tylko przeszczep tkanki tłuszczowej, ale przede wszystkim bogactwo cennych składników, które pobudzają wybrany obszar do odnowy - mówi lek. Dawid Serafin, ginekolog z kliniki Gyncentrum Ginekologia Plastyczna w Katowicach.

Endometrioza jest chorobą, która dotyka ok. 10% kobiet w wieku rozrodczym. Oprócz odczuwanych przez pacjentki bólów w dole brzucha, mogących występować także podczas stosunków seksualnych czy miesiączek, negatywnie wpływa ona również na płodność. Szacuje się, że aż 30% kobiet z endometriozą boryka się z problemem z zajściem w ciążę. Jak skutecznie diagnozować i leczyć to schorzenie?

Cytologia ratuje kobietom życie. W Polsce nadal jest to poważny problem, gdyż tylko 30% robi lub zrobiła to badanie. Nadal cytologia, dla niektórych kobiet to strach przed badaniem, dyskomfort lub brak zainteresowania tematem.

dr Bednarska-CzerwińskaNiedobór witamin i minerałów może mieć wpływ zarówno na próby poczęcia dziecka, jak i na bezpieczny dla mamy i dziecka przebieg ciąży. Dlatego planowanie malucha powinno zaczynać się od uporządkowania lub zmiany diety. – Organizm kobiety musi być przygotowany na ciążę, chronić go powinny witaminy i minerały. Wpływają one zarówno na poziom hormonów, rozwój dziecka, ale także na samo zapłodnienie – przekonuje dietetyk kliniczny Małgorzata Pelikan z 4Health.

fot. GyncentrumBlisko 2 miliony kobiet w Polsce zmaga się z problemem nietrzymania moczu (NTM). Dla większości z nich schorzenie oznacza konieczność zmiany stylu życia, rezygnację ze spotkań towarzyskich, często także depresję. Aż 14 proc. kobiet zmuszone zostało chorobą do porzucenia swojej kariery. W Polsce jednak pojawił się innowacyjny zabieg z wykorzystaniem lasera, który pozwala na nieinwazyjne leczenie schorzenia.

Odkładanie się cholesterolu w tętnicach zaburza przepływ krwi nie tylko w sercu i mózgu, lecz także w narządach płciowych. Za stężenie tego związku w organizmie w dużej mierze odpowiedzialny jest sposób żywienia. Poziom cholesterolu podwyższają tłuszcze trans oraz tłuszcze nasycone, a obniża błonnik. Najzdrowszą metodą ograniczenia ryzyka chorób sercowo-naczyniowych jest niskoprzetworzona dieta bogata w produkty roślinne.