e-ginekologia.pl - portal dla lekarzy ginekologówW województwie lubelskim rodzi się więcej wcześniaków. W ubiegłym roku ok. 8,1 proc. noworodków przyszło na świat przed 37. tygodniem ciąży. Poniżej kilograma ważyło aż sześćdziesięcioro maluchów. W kraju średni odsetek przedwczesnych porodów wynosi ok. 7 proc. rocznie – czyli około 25 tysięcy dzieci.

e-ginekologia.pl - portal dla lekarzy ginekologówLekarze powinni się szczepić przeciwko grypie. Do kampanii prowadzonej przez Światową Organizację Zdrowia przyłączyła się Naczelna Izba Lekarska. Ze względu na kontakt z chorymi, lekarze oraz cały personel medyczny są szczególnie narażeni na zakażenie.

e-ginekologia.pl - portal dla lekarzy ginekologówStaż podyplomowy lekarzy został przywrócony. Nowelizację, dotyczącą przywrócenia stażu, Sejm podjął w piątek 21 października. Młodzi lekarze będą odbywać staż pod kierunkiem opiekuna - wykonującego zawód przez co najmniej pięć lat. Ma nim być lekarz specjalista.

e-ginekologia.pl - portal dla lekarzy ginekologówGinekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny w Poznaniu uzyska ponad 750 tys. zł dofinansowania ze środków Ministerstwa Zdrowia. Poznańska placówka będzie jednym z 12. ośrodków w kraju, zajmujących się leczeniem niepłodności.

NOWY GABINET GINEKOLOGICZNY - NAJNOWSZE WYDANIA

Nowy Gabinet GinrkologicznyJaka instytucja i w jakim zakresie może kontrolować gabinet lekarski, a w szczególności ginekologiczny? Kiedy jesteśmy zmuszeni wpuścić osobę kontrolującą do gabinetu, czy placowki, a kiedy możemy nie zgodzić się na taką kontrolę – wszystkie te wątpliwości wyjaśnia prawnik Tomasz Popielski, w najnowszym wydaniu Nowego Gabinetu Ginekologicznego. Ponadto, z zagadnień prawnych, opisaliśmy nowe zasady zdobywania punktów edukacyjnych oraz zasady udzielania lekarzom urlopów na szkolenia zawodowe. Oczywiście publikujemy też kolejny zestaw odpowiedzi prawnika Macieja Gibińskiego, w cyklu: Pytania do Prawnika.

e-ginekologia.pl - portal dla lekarzy ginekologówNowe zasady zdobywania punktów edukacyjnych, obowiązek szkolenia BHP dla lekarzy ginekologów, gwarancja na leczenie – czy coś takiego w ogóle istnieje, zasady udostępniania dokumentacji medycznej, to tylko niektóre zagadnienia, na które znajdą Państwo odpowiedzi w najnowszym wydaniu Nowego Gabinetu Ginekologicznego.

e-ginekologia.pl - portal dla lekarzy ginekologówWydaliśmy kolejny numer Nowego Gabinetu Ginekologicznego. Od tego numeru nowym redaktorem naczelnym naszego magazynu jest Jacek Tulimowski, znany w środowisku lekarz ginekolog. 

A co można przeczytać w najnowszym wydaniu?
Nowy rząd wciąż zmienia rozporządzenia i ustawy regulujące zasady funkcjonowania gabinetów lekarskich i szpitali. Na łamach Nowego Gabinetu Ginekologicznego, na bieżąco informujemy o tych zmianach. W najnowszym numerze przeczytają Państwo o nowych zasadach kontroli gabinetów i podmiotów leczniczych, o tym, co to znaczy tajemnica lekarska, i kiedy do jej zachowania jesteśmy zobowiązani.

e-rekawice

 

SPRZĘT DLA GABINETÓW GINEKOLOGICZNYCH

fotel ginekologiczny jfg 2Poradnia ginekologiczna to jedno z tych miejsc, które kobiety starają się omijać szerokim łukiem, póki tylko jest taka możliwość. Jednak regularne badania i nadzór lekarza są niezbędne dla zachowania prawidłowego stanu dróg rodnych kobiety, a niejednokrotnie tylko szybkie wykrycie zmian w początkowej fazie daje szansę na całkowite wyleczenie i pełną sprawność. Co zrobić, by kobiety odwiedzały gabinet częściej?

fotolia USGPytanie o różnice pomiędzy badaniem USG wykonywanym metodą dopochwową, a metodą przez powłoki brzuszne, zadaje sobie wiele kobiet odwiedzających gabinet lekarza ginekologa. Niektóre kobiety mogą odczuwać obawy, czy pewien dyskomfort w związku z badaniem dopochwowym, inne mogą zadawać pytanie, czy USG wykonywane przez powłoki brzuszne jest wystarczająco dokładne. Tak naprawdę, każda w powyższych metod badania ma swoje zalety i wskazania, ale także ograniczenia. Kiedy zatem powinno się wykonywać USG dopochwowe, a kiedy przez powłoki brzuszne?

e-ginekologia.plNóż plazmowy jest jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie systemów przeznaczonych do chirurgii tkanek miękkich. Możliwości jego zastosowania są szerokie i stale się powiększają.

Nie wystarczy już tylko dokonać odpowiedniej segregacji odpadów medycznych. 22 lutego 2014 roku wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Środowiska, które nakłada nowe obowiązki. Oprócz odpowiedniej segregacji odpadów, będzie trzeba dodatkowo posiadać dokumenty, które potwierdzą ich zniszczenie.

Zaloguj się, aby zobaczyć.

STREFA PACJENTA

fotolia 73508359 subscription monthly mStan jamy ustnej to nie tylko kwestia estetyczna. Wbrew powszechnym przekonaniom choroby zębów są nie bez znaczenia dla funkcjonowania całego organizmu. Przykładowo próchnica negatywnie wpływa na żołądek i serce, ma wpływ na płodność mężczyzn, zwiększa ryzyko poronień u kobiet.

zurawina na zapalenie pecherza moczowegoNieprzyjemna dolegliwość jaką jest zakażenie układu moczowego może spotkać zarówno kobiety jak i mężczyzn. Wywołują ją drobnoustroje, najczęściej bakterie znajdujące się w drogach moczowych. Co wpływa na powstawanie zakażeń, kiedy należy udać się do specjalisty i jak się przed nią chronić? To pytania, jakie pojawiają się w głowie słysząc o zakażeniu dróg moczowych.

Poród jest dla kobiet ogromnym przeżyciem, u wielu z nich budzi niepokój, a nawet strach. Na szczęście każda rodząca może liczyć na wsparcie położnej. Kim są kobiety wspierające rodzące i na czym polega ich pomoc?

stethoscope 1584222 12801Niepłodność to problem, z którym obecnie boryka się około 10-15 procent par w Polsce. Sytuacja ta staje się coraz bardziej powszechna. Zmiana stylu życia i odwlekanie decyzji o posiadaniu dzieci to najczęstsze przyczyny problemów z zajściem w ciążę, co szczególnie odnosi się do pań. U mężczyzn wiek nie ma tak wielkiego znaczenia. Jednak zauważono, że problem niepłodności w takim samym stopniu dotyczy obojga płci.

e-ginekologia.pl - portal dla lekarzy ginekologówCiąża to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety. W tym okresie panie z problemami natury kardiologicznej powinny zwrócić szczególną uwagę na swoje samopoczucie, a ich ciąże powinny być prowadzone z dużą troską przez specjalistów z zakresu ginekologii położniczej i kardiologii. Dlaczego? Czy cud życia może zagrażać sercu matki?
Kobiety cierpiące na choroby układu naczyniowo-sercowego, już podczas pierwszej wizyty u ginekologa prowadzącego ciążę, powinny powiedzieć o dotykających je schorzeniach kardiologicznych.

Ponad 200 samorządów w Polsce prowadzi obecnie szczepienia dziewcząt przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego, który powoduje raka szyjki macicy, odbytu, pochwy i zewnętrznych narządów płciowych. Wg ostatnich danych Polsce co roku tylko z powodu raka szyjki macicy umiera 1700 kobiet.  Lepsze jakościowo badania obejmujące całą populację oraz szczepienia przeciw wirusowi ograniczyłyby tę liczbę do 100.

e-ginekologia.pl - portal dla lekarzy ginekologówKażda młoda mama po porodzie staje przed dylematem w jaki sposób karmić swojego maluszka - naturalny, a może jednak sztuczny? Prowadzone od wielu lat badania wskazują, że większe korzyści dla maleństwa i mamy płyną z naturalnego sposobu karmienia. Jak przygotować się do karmienia naturalnego i jakie są jego zalety dla dziecka i mamy, radzi położna Martyna Mączka, Ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

fotolia 115884875 subscription monthly mPierwsza miesiączka pojawia się zazwyczaj między dwunastym, a czternastym rokiem życia. Młode dziewczyny wyczekują jej z niecierpliwością, w końcu to dowód kobiecości, ale i z lękiem – jak to będzie, czy będzie bolało, czy nie zaskoczy w najmniej spodziewanym momencie?

Z badań wynika, że w przypadku wczesnego raka piersi ok. 30–40 proc. pacjentek może mieć nawrót choroby, a w raku miejscowo zaawansowanym – nawet 90 proc. Wiele zależy od stopnia zaawansowania nowotworu, czyli wielkości guza, zajęcia węzłów chłonnych czy wielkości przerzutów węzłowych. Duże znaczenie ma również biologia nowotworu, jego fenotyp i stopień złośliwości. Statystycznie ryzyko nawrotu jest nieco wyższe u pacjentek bardzo młodych.

e-ginekologia.pl - portal dla lekarzy ginekologówPowrót do domu po porodzie, po 2-3 dniach spędzonych na oddziale położniczym, to dla wielu matek wyczekany moment. Martyna Mączka, położna i Ambasadorka kampanii „Położna na medal” zwraca uwagę, że warto wiedzieć, iż sporej części z nich przysparza on obaw i wielu pytań: czy dam sobie radę, czy wiem jak zareagować w różnych sytuacjach, czy czegoś nie przegapię…

Ogłoszenia