Od drugiej połowy czerwca w Polsce wykonywane jest nieinwazyjne genetyczne badanie prenatalne NIFTY. Wykrywa ono aberracje chromosomowe, a w szczególności trisomie (obecność trzeciego chromosomu) 21,18 i 13, czyli zespoły Downa, Edwardsa i Patau oraz nieprawidłowości w liczbie chromosomów płci, wybrane mikrodelecje i określa płeć dziecka.

Niecodziennego odkrycia dokonano w jednym ze szpitali w Ameryce Południowej. W ciele 92-letniej kobiety odkryto zwapniony płód. Kobieta nosiła go prawdopodobnie przez 75 lat. Do odkrycia doszło w Szpitalu Claudio Vicuna w San Antonio (Chile).

Bank mleka kobiecego w Toruniu, działający przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym, ma już dwa lata.  Udało się w tym czasie pozyskać blisko 420 litrów mleka. W banku mleka jest zarejestrowanych 67 dawczyń, a z mleka skorzystało 450 wcześniaków.

W Nowym Sączu doszło do przestępstwa na tle seksualnym. Mężczyzna podający się za lekarza ginekologii, wdarł się na oddział ginekologiczno-położniczy nowosądeckiego Szpitala Specjalistycznego. Pod pretekstem badań dotykał dwie pacjentki w miejscach intymnych.

REKLAMA

e-rekawice

 

NOWY GABINET GINEKOLOGICZNY - NAJNOWSZE WYDANIA

Wydaliśmy kolejny numer Nowego Gabinetu Ginekologicznego. Znajdą w nim Państwo odpowiedzi na wiele pytań dotyczących prawnych aspektów funkcjonowania gabinetu ginekologicznego. M.in.: Jak wygląda kwestia udzielania gwarancji przez lekarza na leczenie? Jeżeli pacjent nie podał w wywiadzie informacji o uczuleniach, a w trakcie leczenia wystąpiła alergia, to czy jest to wina lekarza? Czy mąż jest ustawowo upoważniony do uzyskania informacji o stanie zdrowia żony? Czy rodzic powinien upoważnić drugiego rodzica do wglądu do dokumentacji medycznej dziecka? Czy są jakieś obostrzenia prawne stosowania nowatorskich metod leczenia? Czy placówka medyczna ma obowiązek pobierania od pacjenta pisemnej zgody na przetwarzanie danych osobowych? Jak powinien zachować się lekarz, gdy małoletnia pacjenta nie chce się zgodzić na badanie, mimo, że rodzice wyrażają zgodę?

Zgody na leczenie ginekologiczne i konsekwencje nie posiadania zgód, to najważniejszy temat najnowszego, tegorocznego numeru Nowego Gabinetu Ginekologicznego. Prawne spojrzenia na reklamę gabinetu ginekologicznego oraz Kalendarium Lekarza Ginekologa to kolejne, warte Państwa uwagi, artykuły.

Wydaliśmy kolejny numer Nowego Gabinetu Ginekologicznego. Jak zwykle znajdą w nim Państwo sporo artykułów odnoszących się do prawnych aspektów prowadzenia gabinetu ginekologicznego, ale także praktyczny poradnik, jak wybrać odpowiedni kolposkop oraz artykuł dr Mariusza Dudy, wiceprezesa Światowego Związku Implantologów, o problemach z dziąsłami u kobiet w ciąży.

SPRZĘT DLA GABINETÓW GINEKOLOGICZNYCH

Siemens wprowadził do sprzedaży nowy aparat ultrasonograficzny ACUSON X600 – przeznaczony dla gabinetów ginekologicznych i położniczych. Konstruktorzy podkreślają, że nowy model serii ACUSON oferuje przede wszystkim niezawodność i wydajność w ogólnych zastosowaniach obrazowania ultradźwiękowego.

Pessaroterapia jest coraz popularniejszą metodą leczenia Zaburzeń Statyki Narządów Rodnych (pelvic organ prolapse – POP) i może być skutecznie stosowana jako uzupełnienie metod chirurgicznych (operacji).

Firma Promedus zaprezentowała nowy elektryczny stół medyczny o nazwie Quest, firmy Midmark. Ma on zastąpić tradycyjną leżankę w gabinecie medycznym. Wachlarz zastosowań stołu jest bardzo szeroki, np. ginekologia, fizjoterapia, fizjologia, angiologia, badania USG, diagnostyka, a także chirurgia.

Nie wystarczy już tylko dokonać odpowiedniej segregacji odpadów medycznych. 22 lutego 2014 roku wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Środowiska, które nakłada nowe obowiązki. Oprócz odpowiedniej segregacji odpadów, będzie trzeba dodatkowo posiadać dokumenty, które potwierdzą ich zniszczenie.

Zaloguj się, aby zobaczyć.

STREFA PACJENTA

Ginekologia plastyczna jest jedną z najbardziej rozwijających się gałęzi ginekologii. Operacje plastyczne miejsc intymnych u kobiet przestają być wymysłem i fanaberią, a stają się całkiem naturalną rzeczą. Najczęściej mają na celu poprawienie komfortu fizycznego i psychicznego pacjentek, bo pewne deformacje mogą powodować ból, poczucie wstydu oraz wpływać na brak pewności siebie w kontaktach seksualnych. Warto dowiedzieć się, jak sobie pomóc i poczytać co nieco chociażby o labiopalstyce.

Do jednych z najczęściej diagnozowanych przyczyn niepłodności w Polsce należy niedrożność jajowodów. Dotyczy ona już co czwartej kobiety, która stara się o dziecko. Zaburzenie to nie wywołuje bólu, dlatego często wykrywane jest dopiero w trakcie badań diagnostycznych prowadzonych przez lekarza ginekologa w celu określenia powodu problemu z zajściem w ciążę.

Zmiana stylu życia sprawiła, że coraz więcej kobiet decyduje się na późne macierzyństwo. Szanse na zajście w ciążę w sposób naturalny maleją jednak wraz z wiekiem i po 40. roku życia wynoszą zaledwie 10 proc. O tym, jak długo można odkładać decyzję o ciąży, powiedzą nowoczesne badania rezerwy jajnikowej, m.in. badanie hormonu AMH i FSH.

 

Kobiece mleko to unikatowe, niemożliwe do zastąpienia przez sztuczne mieszanki, źródło wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Najnowsze badania pokazują, że znajdują się w nim komórki macierzyste działające jak „wewnętrzny system naprawczy” w organizmie dziecka. Dziennie dziecko przyjmuje nawet kilkanaście miliardów tych komórek. W mleku kobiecym występuje ponadto 130 prebiotyków, które pomagają chronić jelita dziecka przed różnymi rodzajami drobnoustrojów.

Płodność kobiet trzydziestoletnich jest dwukrotnie mniejsza od płodności dwudziestolatek.[1]Tymczasem coraz więcej par decyduje się na pierwsze dziecko właśnie po przekroczeniu 30-go roku życia. Współczesna medycyna pozwala dokładnie „zmierzyć” płodność i oszacować szanse na zajście w ciążę – jak się to robi i dlaczego warto?

Choć na ogół nie ma dobrej opinii, to w ginekologii estetycznej jest sprzymierzeńcem kobiet niezadowolonych ze swej intymnej anatomii, borykających się z problemem wysiłkowego nietrzymania moczu oraz tych, które po prostu pragną zatrzymać skutki upływającego czasu. Tłuszcz, bo o nim mowa, dzięki nowatorskiej metodzie separacji i przeszczepu tkanki tłuszczowej ADIVIVE, stanowi naturalny wypełniacz. To już nie tylko przeszczep tkanki tłuszczowej, ale przede wszystkim bogactwo cennych składników, które pobudzają wybrany obszar do odnowy - mówi lek. Dawid Serafin, ginekolog z kliniki Gyncentrum Ginekologia Plastyczna w Katowicach.

Endometrioza jest chorobą, która dotyka ok. 10% kobiet w wieku rozrodczym. Oprócz odczuwanych przez pacjentki bólów w dole brzucha, mogących występować także podczas stosunków seksualnych czy miesiączek, negatywnie wpływa ona również na płodność. Szacuje się, że aż 30% kobiet z endometriozą boryka się z problemem z zajściem w ciążę. Jak skutecznie diagnozować i leczyć to schorzenie?

Cytologia ratuje kobietom życie. W Polsce nadal jest to poważny problem, gdyż tylko 30% robi lub zrobiła to badanie. Nadal cytologia, dla niektórych kobiet to strach przed badaniem, dyskomfort lub brak zainteresowania tematem.

dr Bednarska-CzerwińskaNiedobór witamin i minerałów może mieć wpływ zarówno na próby poczęcia dziecka, jak i na bezpieczny dla mamy i dziecka przebieg ciąży. Dlatego planowanie malucha powinno zaczynać się od uporządkowania lub zmiany diety. – Organizm kobiety musi być przygotowany na ciążę, chronić go powinny witaminy i minerały. Wpływają one zarówno na poziom hormonów, rozwój dziecka, ale także na samo zapłodnienie – przekonuje dietetyk kliniczny Małgorzata Pelikan z 4Health.

fot. GyncentrumBlisko 2 miliony kobiet w Polsce zmaga się z problemem nietrzymania moczu (NTM). Dla większości z nich schorzenie oznacza konieczność zmiany stylu życia, rezygnację ze spotkań towarzyskich, często także depresję. Aż 14 proc. kobiet zmuszone zostało chorobą do porzucenia swojej kariery. W Polsce jednak pojawił się innowacyjny zabieg z wykorzystaniem lasera, który pozwala na nieinwazyjne leczenie schorzenia.