Fundacja „Rodzić po Ludzku” znowu wykazuje się dużą aktywnością. Tym razem ruszyła z kampanią informacyjną "Rodzę - Mam prawa". Przedstawiciele Fundacji przypominają kobietom w ciąży o przysługujących im prawach – między innymi o tym, że mają prawo do wyboru osoby towarzyszącej podczas porodu.

Nowoczesne centrum ginekologiczno-położnicze powstało w Sosnowcu przy Sosnowieckim Szpitalu Miejskim. Jednostką będzie kierował specjalista prof. Andrzej Witek. Do dyspozycji kobiet i noworodków oddano oddział ginekologiczno-położniczy, oddział noworodków i wcześniaków, a także poradnie, punkt przyjęć i gabinety diagnostyczno-zabiegowe.

W zielonogórskim oknie życia znaleziono kilkudniową dziewczynkę. Poród najprawdopodobniej odbył się w domu. Zdarzenie to miało miejsce 24 listopada, około godziny 13:00.

Endometrioza może być jednym z powikłań cięcia cesarskiego. Ginekolodzy apelują, by Polki rozważnie podejmowały decyzje w sprawie rozwiązania ciąży. Najnowsze dane płynące z Ministerstwa Zdrowia wskazują, że w Polsce w wyniku cięcia cesarskiego rodzi już nawet 40 procent kobiet.

NOWY GABINET GINEKOLOGICZNY - NAJNOWSZE WYDANIA

Lekarze na Kongresie PTG w Łodzi prosili nas, abyśmy napisali artykuł o tym, jaki laser najlepiej kupić do gabinetu ginekologicznego. Sprawa nie jest prosta, ale udało się. Publikujemy obszerny tekst na temat laserów. Po jego lekturze lekarz powinien bez problemu dobrać laser do własnego gabinetu i znaleźć właściwego dostawcę sprzętu. Ponadto, w tym numerze znajdują się teksty poświęcone zagadnieniom prawnym: o najczęściej popełnianych błędach lekarskich oraz o odpowiedzialności prawnej za wyrządzenie szkody lub krzywdy pacjentowi. Jeden z artykułów poświęciliśmy też odpowiedzialności pacjenta za zakażenie lekarza. Z tematów czysto medycznych publikujemy artykuł prof. Wołczyńskiego o rezerwie jajnikowej oraz artykuł o hormonalnym leczeniu objawów menopauzalnych.

To oczywiście tylko niektóre tematy, które poruszyliśmy w tym numerze. Szczegółowy spis treści znajduje się tutaj.

Zachęcamy do wykupienia prenumeraty (tylko 78 zł). Jak to zrobić? Kliknij tutaj.

We wrześniowym wydaniu Nowego Gabinetu Ginekologicznego znajdą Państwo artykuły dotyczące nowych zasad postępowania z dokumentacją medyczną. Jeden dotyczy szpitali, a drugi zasad przechowywania dokumentacji i dostępu do niej. Osobny artykuł poświeciliśmy ochronie danych osobowych pacjentów. Oczywiście na naszych łamach znalazło się miejsce na kolejny artykuł z cyklu "Pytania do prawnika". Z tematów nie związanych z prawem, polecamy artykuł o aparatach USG oraz obszerny tekst na temat zastosowania badań genetycznych w ginekologii.

Szczegółowy spis treści znajduje się tutaj.

Jeśli chcą Państwo zamówić ten numer lub zamówić prenumeratę proszę kliknąć tutaj.

W najnowszym numerze Nowego Gabinetu Ginekologicznego znajdą Państwo odpowiedzi na wiele pytań dotyczących prawnych aspektów funkcjonowania gabinetu ginekologicznego. Między innymi: Jak wygląda kwestia udzielania gwarancji przez lekarza na leczenie? Jeżeli pacjent nie podał w wywiadzie informacji o uczuleniach, a w trakcie leczenia wystąpiła alergia, to czy jest to wina lekarza? Czy mąż jest ustawowo upoważniony do uzyskania informacji o stanie zdrowia żony? Czy rodzic powinien upoważnić drugiego rodzica do wglądu do dokumentacji medycznej dziecka? Czy są jakieś obostrzenia prawne stosowania nowatorskich metod leczenia? Czy placówka medyczna ma obowiązek pobierania od pacjenta pisemnej zgody na przetwarzanie danych osobowych? Jak powinien zachować się lekarz, gdy małoletnia pacjentka nie chce się zgodzić na badanie, mimo że rodzice wyrażają zgodę?

REKLAMA

e-rekawice.pl

 

SPRZĘT DLA GABINETÓW GINEKOLOGICZNYCH

Nóż plazmowy jest jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie systemów przeznaczonych do chirurgii tkanek miękkich. Możliwości jego zastosowania są szerokie i stale się powiększają.

Na polskim rynku pojawiła się rękawica do badania piersi – Breast Sense. Jest to rękawica wielokrotnego użytku do samodzielnego badania piersi. Przeznaczona dla kobiet powyżej 20. roku życia i polecana szczególnie kobietom w okresie menopauzy oraz po okresie karmienia piersią.

Siemens wprowadził do sprzedaży nowy aparat ultrasonograficzny ACUSON X600 – przeznaczony dla gabinetów ginekologicznych i położniczych. Konstruktorzy podkreślają, że nowy model serii ACUSON oferuje przede wszystkim niezawodność i wydajność w ogólnych zastosowaniach obrazowania ultradźwiękowego.

Nie wystarczy już tylko dokonać odpowiedniej segregacji odpadów medycznych. 22 lutego 2014 roku wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Środowiska, które nakłada nowe obowiązki. Oprócz odpowiedniej segregacji odpadów, będzie trzeba dodatkowo posiadać dokumenty, które potwierdzą ich zniszczenie.

Zaloguj się, aby zobaczyć.

STREFA PACJENTA

Rak szyjki macicy każdego roku diagnozowany jest u ok. 3,5 tys. Polek. Panie, które nie znajdują się w grupie wysokiego ryzyka, cytologię powinny wykonywać co trzy lata, o ile poprzednie dwa badania wykonane w odstępstwie jednego roku nie wykazały żadnych niepokojących objawów. W ten sposób można wykryć zmiany przedrakowe i nie dopuścić do dalszego rozwoju nowotworu lub zmiany wczesne, dające większe szanse na całkowite wyleczenie.

Na krakowskim Prokocimiu wybudowano pierwszy w Polsce Dom Ronalda McDonalda. Z nowoczesnego hotelu liczącego 20 pokoi będą mogli bezpłatnie korzystać rodzice i opiekunowie pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego. Nowoczesny obiekt pozwoli zapewnić młodym pacjentom zupełnie nowy rodzaj opieki – podkreślają przedstawiciele szpitala. Na całym świecie Fundacja Ronalda McDonalda wybudowała ponad 350 takich domów.

W Polsce problemy z nietrzymaniem moczu ma 4 mln osób. Wiele z nich nie stać na leczenie, bowiem znaczna część nowoczesnych leków i zabiegów terapeutycznych nie jest refundowana przez państwo. Dodatkowo osoby cierpiące na nietrzymanie moczu mają tendencję do wycofywania się z życia społecznego i zawodowego.

 

Choroba trzewna, nazywana także celiakią, to jedno z najczęstszych schorzeń o podłożu genetycznym na świecie. Cierpi na nią ok. 1 proc. populacji krajów Europy i Ameryki Północnej, a w krajach skandynawskich nawet 3 proc. Przyczyną choroby jest nietolerancja glutenu przez organizm, która może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia. Choroba trzewna bywa powodem anemii, niedożywienia i niepłodności. Zwiększa też trzykrotnie ryzyko rozwoju nowotworów przewodu pokarmowego.

Ginekologia plastyczna jest jedną z najbardziej rozwijających się gałęzi ginekologii. Operacje plastyczne miejsc intymnych u kobiet przestają być wymysłem i fanaberią, a stają się całkiem naturalną rzeczą. Najczęściej mają na celu poprawienie komfortu fizycznego i psychicznego pacjentek, bo pewne deformacje mogą powodować ból, poczucie wstydu oraz wpływać na brak pewności siebie w kontaktach seksualnych. Warto dowiedzieć się, jak sobie pomóc i poczytać co nieco chociażby o labiopalstyce.

Do jednych z najczęściej diagnozowanych przyczyn niepłodności w Polsce należy niedrożność jajowodów. Dotyczy ona już co czwartej kobiety, która stara się o dziecko. Zaburzenie to nie wywołuje bólu, dlatego często wykrywane jest dopiero w trakcie badań diagnostycznych prowadzonych przez lekarza ginekologa w celu określenia powodu problemu z zajściem w ciążę.

Zmiana stylu życia sprawiła, że coraz więcej kobiet decyduje się na późne macierzyństwo. Szanse na zajście w ciążę w sposób naturalny maleją jednak wraz z wiekiem i po 40. roku życia wynoszą zaledwie 10 proc. O tym, jak długo można odkładać decyzję o ciąży, powiedzą nowoczesne badania rezerwy jajnikowej, m.in. badanie hormonu AMH i FSH.

 

Kobiece mleko to unikatowe, niemożliwe do zastąpienia przez sztuczne mieszanki, źródło wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Najnowsze badania pokazują, że znajdują się w nim komórki macierzyste działające jak „wewnętrzny system naprawczy” w organizmie dziecka. Dziennie dziecko przyjmuje nawet kilkanaście miliardów tych komórek. W mleku kobiecym występuje ponadto 130 prebiotyków, które pomagają chronić jelita dziecka przed różnymi rodzajami drobnoustrojów.

Płodność kobiet trzydziestoletnich jest dwukrotnie mniejsza od płodności dwudziestolatek.[1]Tymczasem coraz więcej par decyduje się na pierwsze dziecko właśnie po przekroczeniu 30-go roku życia. Współczesna medycyna pozwala dokładnie „zmierzyć” płodność i oszacować szanse na zajście w ciążę – jak się to robi i dlaczego warto?

Choć na ogół nie ma dobrej opinii, to w ginekologii estetycznej jest sprzymierzeńcem kobiet niezadowolonych ze swej intymnej anatomii, borykających się z problemem wysiłkowego nietrzymania moczu oraz tych, które po prostu pragną zatrzymać skutki upływającego czasu. Tłuszcz, bo o nim mowa, dzięki nowatorskiej metodzie separacji i przeszczepu tkanki tłuszczowej ADIVIVE, stanowi naturalny wypełniacz. To już nie tylko przeszczep tkanki tłuszczowej, ale przede wszystkim bogactwo cennych składników, które pobudzają wybrany obszar do odnowy - mówi lek. Dawid Serafin, ginekolog z kliniki Gyncentrum Ginekologia Plastyczna w Katowicach.