Urządzenie polskiej firmy służące do samodzielnego badania piersi w przyszłym roku będzie dostępne w sprzedaży. Producent Braster Tester liczy, że poprawi ono statystyki dotyczące wczesnego wykrywania raka piersi. Chce też podbijać rynki zagraniczne. Zakupem testera potencjalnie zainteresowanych może być ponad 130 mln kobiet na całym świecie. Szacuje się, że co roku rozpoznaje się 1,5 mln przypadków raka piersi, a umiera w wyniku tej choroby blisko 400 tys. kobiet.

Wakacje to okres, w którym najczęściej dochodzi do zakażeń wirusami opryszczki i brodawczaka ludzkiego. Niebezpieczne zachowania seksualne wciąż powodują szerzenie się kiły i rzeżączki. Niestety, codziennie odnotowuje się trzy nowe przypadki HIV – przestrzegają specjaliści.

Do fundacji „Rodzić po Ludzku” codziennie dzwonią matki, które prosiły o znieczulenie podczas porodu i go nie otrzymały – informuje Daria Omulecka z fundacji. Jest to o tyle niepokojące, że od 1 lipca weszły zmiany dotyczące finansowania znieczuleń – NFZ płaci dodatkowo za znieczulenia do naturalnego porodu.

W Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim opracowano pierwsze w Polsce rekomendacje postępowania z pacjentkami, które poroniły lub urodziły martwe dziecko. Podczas konferencji prasowej poinformowano, że rekomendacje zostaną przesłane do 52 szpitali na Mazowszu.

REKLAMA

e-rekawice

 

NOWY GABINET GINEKOLOGICZNY - NAJNOWSZE WYDANIA

Wydaliśmy najnowszy numer Nowego Gabinetu Ginekologicznego. Znajdą w nim Państwo odpowiedzi na wiele pytań dotyczących prawnych aspektów funkcjonowania gabinetu ginekologicznego. M.in.: Jak wygląda kwestia udzielania gwarancji przez lekarza na leczenie? Jeżeli pacjent nie podał w wywiadzie informacji o uczuleniach, a w trakcie leczenia wystąpiła alergia, to czy jest to wina lekarza? Czy mąż jest ustawowo upoważniony do uzyskania informacji o stanie zdrowia żony? Czy rodzic powinien upoważnić drugiego rodzica do wglądu do dokumentacji medycznej dziecka? Czy są jakieś obostrzenia prawne stosowania nowatorskich metod leczenia? Czy placówka medyczna ma obowiązek pobierania od pacjenta pisemnej zgody na przetwarzanie danych osobowych? Jak powinien zachować się lekarz, gdy małoletnia pacjentka nie chce się zgodzić na badanie, mimo, że rodzice wyrażają zgodę?

Zgody na leczenie ginekologiczne i konsekwencje nie posiadania zgód, to najważniejszy temat najnowszego, tegorocznego numeru Nowego Gabinetu Ginekologicznego. Prawne spojrzenia na reklamę gabinetu ginekologicznego oraz Kalendarium Lekarza Ginekologa to kolejne, warte Państwa uwagi, artykuły.

Wydaliśmy kolejny numer Nowego Gabinetu Ginekologicznego. Jak zwykle znajdą w nim Państwo sporo artykułów odnoszących się do prawnych aspektów prowadzenia gabinetu ginekologicznego, ale także praktyczny poradnik, jak wybrać odpowiedni kolposkop oraz artykuł dr Mariusza Dudy, wiceprezesa Światowego Związku Implantologów, o problemach z dziąsłami u kobiet w ciąży.

SPRZĘT DLA GABINETÓW GINEKOLOGICZNYCH

Siemens wprowadził do sprzedaży nowy aparat ultrasonograficzny ACUSON X600 – przeznaczony dla gabinetów ginekologicznych i położniczych. Konstruktorzy podkreślają, że nowy model serii ACUSON oferuje przede wszystkim niezawodność i wydajność w ogólnych zastosowaniach obrazowania ultradźwiękowego.

Pessaroterapia jest coraz popularniejszą metodą leczenia Zaburzeń Statyki Narządów Rodnych (pelvic organ prolapse – POP) i może być skutecznie stosowana jako uzupełnienie metod chirurgicznych (operacji).

Firma Promedus zaprezentowała nowy elektryczny stół medyczny o nazwie Quest, firmy Midmark. Ma on zastąpić tradycyjną leżankę w gabinecie medycznym. Wachlarz zastosowań stołu jest bardzo szeroki, np. ginekologia, fizjoterapia, fizjologia, angiologia, badania USG, diagnostyka, a także chirurgia.

Nie wystarczy już tylko dokonać odpowiedniej segregacji odpadów medycznych. 22 lutego 2014 roku wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Środowiska, które nakłada nowe obowiązki. Oprócz odpowiedniej segregacji odpadów, będzie trzeba dodatkowo posiadać dokumenty, które potwierdzą ich zniszczenie.

Zaloguj się, aby zobaczyć.

STREFA PACJENTA

W Polsce problemy z nietrzymaniem moczu ma 4 mln osób. Wiele z nich nie stać na leczenie, bowiem znaczna część nowoczesnych leków i zabiegów terapeutycznych nie jest refundowana przez państwo. Dodatkowo osoby cierpiące na nietrzymanie moczu mają tendencję do wycofywania się z życia społecznego i zawodowego.

 

Choroba trzewna, nazywana także celiakią, to jedno z najczęstszych schorzeń o podłożu genetycznym na świecie. Cierpi na nią ok. 1 proc. populacji krajów Europy i Ameryki Północnej, a w krajach skandynawskich nawet 3 proc. Przyczyną choroby jest nietolerancja glutenu przez organizm, która może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia. Choroba trzewna bywa powodem anemii, niedożywienia i niepłodności. Zwiększa też trzykrotnie ryzyko rozwoju nowotworów przewodu pokarmowego.

Ginekologia plastyczna jest jedną z najbardziej rozwijających się gałęzi ginekologii. Operacje plastyczne miejsc intymnych u kobiet przestają być wymysłem i fanaberią, a stają się całkiem naturalną rzeczą. Najczęściej mają na celu poprawienie komfortu fizycznego i psychicznego pacjentek, bo pewne deformacje mogą powodować ból, poczucie wstydu oraz wpływać na brak pewności siebie w kontaktach seksualnych. Warto dowiedzieć się, jak sobie pomóc i poczytać co nieco chociażby o labiopalstyce.

Do jednych z najczęściej diagnozowanych przyczyn niepłodności w Polsce należy niedrożność jajowodów. Dotyczy ona już co czwartej kobiety, która stara się o dziecko. Zaburzenie to nie wywołuje bólu, dlatego często wykrywane jest dopiero w trakcie badań diagnostycznych prowadzonych przez lekarza ginekologa w celu określenia powodu problemu z zajściem w ciążę.

Zmiana stylu życia sprawiła, że coraz więcej kobiet decyduje się na późne macierzyństwo. Szanse na zajście w ciążę w sposób naturalny maleją jednak wraz z wiekiem i po 40. roku życia wynoszą zaledwie 10 proc. O tym, jak długo można odkładać decyzję o ciąży, powiedzą nowoczesne badania rezerwy jajnikowej, m.in. badanie hormonu AMH i FSH.

 

Kobiece mleko to unikatowe, niemożliwe do zastąpienia przez sztuczne mieszanki, źródło wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Najnowsze badania pokazują, że znajdują się w nim komórki macierzyste działające jak „wewnętrzny system naprawczy” w organizmie dziecka. Dziennie dziecko przyjmuje nawet kilkanaście miliardów tych komórek. W mleku kobiecym występuje ponadto 130 prebiotyków, które pomagają chronić jelita dziecka przed różnymi rodzajami drobnoustrojów.

Płodność kobiet trzydziestoletnich jest dwukrotnie mniejsza od płodności dwudziestolatek.[1]Tymczasem coraz więcej par decyduje się na pierwsze dziecko właśnie po przekroczeniu 30-go roku życia. Współczesna medycyna pozwala dokładnie „zmierzyć” płodność i oszacować szanse na zajście w ciążę – jak się to robi i dlaczego warto?

Choć na ogół nie ma dobrej opinii, to w ginekologii estetycznej jest sprzymierzeńcem kobiet niezadowolonych ze swej intymnej anatomii, borykających się z problemem wysiłkowego nietrzymania moczu oraz tych, które po prostu pragną zatrzymać skutki upływającego czasu. Tłuszcz, bo o nim mowa, dzięki nowatorskiej metodzie separacji i przeszczepu tkanki tłuszczowej ADIVIVE, stanowi naturalny wypełniacz. To już nie tylko przeszczep tkanki tłuszczowej, ale przede wszystkim bogactwo cennych składników, które pobudzają wybrany obszar do odnowy - mówi lek. Dawid Serafin, ginekolog z kliniki Gyncentrum Ginekologia Plastyczna w Katowicach.

Endometrioza jest chorobą, która dotyka ok. 10% kobiet w wieku rozrodczym. Oprócz odczuwanych przez pacjentki bólów w dole brzucha, mogących występować także podczas stosunków seksualnych czy miesiączek, negatywnie wpływa ona również na płodność. Szacuje się, że aż 30% kobiet z endometriozą boryka się z problemem z zajściem w ciążę. Jak skutecznie diagnozować i leczyć to schorzenie?

Cytologia ratuje kobietom życie. W Polsce nadal jest to poważny problem, gdyż tylko 30% robi lub zrobiła to badanie. Nadal cytologia, dla niektórych kobiet to strach przed badaniem, dyskomfort lub brak zainteresowania tematem.