W Krakowie toczy się proces o zadośćuczynienie i rentę dla dziecka. Rodzice dziecka twierdzą, że lekarze ze Szpitala Uniwersyteckiego zamiast zrobić cesarkę, zmusili ciężarną do urodzenia dziecka, ważącego 6 kg, siłami natury.

Ministerstwo Zdrowia rozpoczęło prace nad zmianami w systemie kształcenia specjalizacyjnego. Resort zdrowia stawia pytanie, czy specjalizacje na wszystkich kierunkach powinny być opłacane przez państwo?

Ze wstępnych szacunków GUS-u wynika, że w Polsce mieszka obecnie aż o 27 tysięcy mniej osób niż przed rokiem. Liczba narodzin jednak się zwiększa – w I półroczu tego roku na świat przyszło około 191 tys. dzieci – prawie 10 tysięcy więcej niż przed rokiem.

Z symulacji przeprowadzonych na podstawie komputerowego modelu stworzonego przez naukowców wynika, że ponad półtora miliona kobiet w Ameryce Środkowej i regionie Karaibów jest zagrożonych wirusem Zika.

NOWY GABINET GINEKOLOGICZNY - NAJNOWSZE WYDANIA

e-ginekologia.pl - portal dla lekarzy ginekologówWydaliśmy kolejny numer Nowego Gabinetu Ginekologicznego. Od tego numeru nowym redaktorem naczelnym naszego magazynu jest Jacek Tulimowski, znany w środowisku lekarz ginekolog. 

A co można przeczytać w najnowszym wydaniu?
Nowy rząd wciąż zmienia rozporządzenia i ustawy regulujące zasady funkcjonowania gabinetów lekarskich i szpitali. Na łamach Nowego Gabinetu Ginekologicznego na bieżąco informujemy o tych zmiany. W najnowszym numerze czerwcowo-lipcowym przeczytają Państwo o nowych zasadach kontroli gabinetów i podmiotów leczniczych, o tym, co to znaczy tajemnica lekarska i kiedy do jej zachowania jesteśmy zobowiązani.

e-ginekologia.pl - portal dla lekarzy ginekologówBłędy medyczne – jak się ochronić przed skutkami prawnymi naszych błędów, radzi prawnik Tomasz Popielski. Powstał nowy rejestr - czy musimy do niego zgłosić urządzenia pracujące w naszej placówce. Znów zmieniły się zasady przechowywania dokumentacji medycznej. Co należy zmienić? To tylko kilka pytań, na które znajdą Państwo odpowiedzi w najnowszym wydaniu Nowego Gabinetu Ginekologicznego.

e-ginekologia.pl - portal dla lekarzy ginekologówCytologia płynna czy konwencjonalna, to główny temat najnowszego wydania magazynu Nowy Gabinet Ginekologiczny. Cytologii poświęciliśmy dwa teksty. Jeden opisuje wytyczne PTG w kwestii pobierania rozmazów, drugi przedstawia zalety cytologii płynnej w porównaniu z konwencjonalną.

W części poświęconej prawnym aspektom prowadzenia działalności ginekologicznej opisaliśmy wszelkie kwestie związane z koniecznością uzyskania zgody pacjentki na leczenie. Oczywiście omówiliśmy też konsekwencje prawne, gdy takiej zgody nie ma. Warto zapoznać się z tym artykułem.

SPRZĘT DLA GABINETÓW GINEKOLOGICZNYCH

fotel ginekologiczny jfg 2Poradnia ginekologiczna to jedno z tych miejsc, które kobiety starają się omijać szerokim łukiem, póki tylko jest taka możliwość. Jednak regularne badania i nadzór lekarza są niezbędne dla zachowania prawidłowego stanu dróg rodnych kobiety, a niejednokrotnie tylko szybkie wykrycie zmian w początkowej fazie daje szansę na całkowite wyleczenie i pełną sprawność. Co zrobić, by kobiety odwiedzały gabinet częściej?

fotolia USGPytanie o różnice pomiędzy badaniem USG wykonywanym metodą dopochwową, a metodą przez powłoki brzuszne, zadaje sobie wiele kobiet odwiedzających gabinet lekarza ginekologa. Niektóre kobiety mogą odczuwać obawy, czy pewien dyskomfort w związku z badaniem dopochwowym, inne mogą zadawać pytanie, czy USG wykonywane przez powłoki brzuszne jest wystarczająco dokładne. Tak naprawdę, każda w powyższych metod badania ma swoje zalety i wskazania, ale także ograniczenia. Kiedy zatem powinno się wykonywać USG dopochwowe, a kiedy przez powłoki brzuszne?

e-ginekologia.plNóż plazmowy jest jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie systemów przeznaczonych do chirurgii tkanek miękkich. Możliwości jego zastosowania są szerokie i stale się powiększają.

e-rekawice

 

Nie wystarczy już tylko dokonać odpowiedniej segregacji odpadów medycznych. 22 lutego 2014 roku wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Środowiska, które nakłada nowe obowiązki. Oprócz odpowiedniej segregacji odpadów, będzie trzeba dodatkowo posiadać dokumenty, które potwierdzą ich zniszczenie.

Zaloguj się, aby zobaczyć.

STREFA PACJENTA

e-ginekologia.pl - portal dla lekarzy stomatologówOkres tuż po porodzie to dla kobiety z jednej strony czas wielkiej radości, ale z drugiej, to także bardzo wymagający i trudny moment. Szczególnie jeśli mówimy o sprawach związanych z organizmem młodej mamy, w którym to zachodzi szereg zmian. O tym jak zmienia się ciało kobiety, o których dobrze jest wiedzieć, mówi położna Martyna Mączka, Ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

wp3Na rynku dostępne są najróżniejsze produkty stworzone z myślą o kobiecej higienie intymnej. Do najpopularniejszych z nich zalicza się wkładki higieniczne oraz podpaski. Czym są tego typu wyroby i jaka jest między nimi różnica?

 

e-ginekologia.pl - portal dla lekarzy ginekologówJak pokazują szacunki jedynie około 5 proc. kobiet ciężarnych rodzi w terminie porodu wyznaczonym na podstawie ostatniej miesiączki. Większość ciężarnych trafia do szpitala od 7 do 10 dni po terminie porodu. Przyjęcie do szpitala wiąże się najczęściej z koniecznością indukcji porodu z podaniem oksytocyny. Możemy powiedzieć, że poród indukowany jest porodem drogą natury, ale nie można go zaliczyć do porodów siłami natury. Czy w takim razie przyszłe matki mogą zrobić coś, co sprawi, że akcja porodowa rozpocznie się spontanicznie, bez konieczności hospitalizacji?

e-ginekologia.pl - portal dla lekarzy ginekologówSkóra niemowlęcia pod wieloma względami różni się od skóry dorosłego człowieka. To powoduje, że wymaga ona innej pielęgnacji i innych kosmetyków do codziennego użytku. Jak dobrać odpowiedni kosmetyk i o czym należy pamiętać radzi położna, Martyna Mączka, ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

e-ginekologia.pl - portal dla lekarzy ginekologówKolka jelitowa to czynnościowe zaburzenie przewodu pokarmowego charakterystyczne dla wczesnego okresu niemowlęcego, którego znakiem rozpoznawczym są trudne do ukojenia napady płaczu. Najsilniejsze objawy kolki jelitowej zazwyczaj obserwuje się wieczorem. Dolegliwość pojawia się około 2 tygodnia życia maluszka. Około 4 miesiąca samoistnie ustępuje.

ciaza2Czym jest świadome macierzyństwo? Słysząc to pojęcie nasze pierwsze skojarzenie to przemyślana decyzja o poczęciu dziecka. Tak naprawdę nazwa ta oznacza cały skomplikowany proces przygotowania do ciąży czyli odpowiednie zadbanie o swoje zdrowie i kondycję oraz wykonanie kompletu badań. Zobacz, kiedy najlepiej rozpocząć przygotowania do świadomego macierzyństwa i jakie kroki powinnaś podjąć w tym czasie.

e-ginekologia.pl - portal dla lekarzy ginekologówAktywność fizyczna kobiet ciężarnych, podobnie jak w przypadku pozostałych osób, jest bardzo ważna każdego dnia. To, w jaki sposób przyszłe mamy będą realizować swoją aktywność to sprawa zupełnie osobista. Nie ma większego znaczenia czy będzie to ruch nad morzem, w górach czy w parku obok domu. Najważniejsze jest dopasowanie konkretnych aktywności do możliwości ciężarnej i dobre samopoczucie.

mom-20666 640Jeśli planujesz potomstwo lub już oczekujesz dziecka, to wkrótce zaprzyjaźnisz się z wkładkami laktacyjnymi. Niekontrolowany wyciek pokarmu z piersi to bowiem naturalna sprawa. Niekiedy wystarczy, że usłyszysz płacz dziecka lub chociażby o nim pomyślisz i… już. Mleko samo popłynie, zostawiając na koszuli mokre plamy. O ile w domu nie ma się czym przejmować, tak na spacerze lub w sklepie będziesz potrzebować wsparcia.

e-ginekologia.pl - portal dla lekarzy ginekologówO przygotowaniu krocza do porodu położna Martyna Mączka, zwyciężczyni 2. edycji konkursu Położna na Medal

Przyszłe mamy mogą zrobić wiele, żeby dobrze przygotować się do porodu. Położna, Martyna Mączka, ambasadorka kampanii Położna na medal, radzi, że poza świadomym wyborem osoby prowadzącej ciążę albo wyborem miejsca porodu kobiety mogą również zadbać o swoją kobiecość zmniejszając ryzyko nacięcia krocza do minimum. Liczby nie kłamią. W Polsce co druga kobieta ma nacinane krocze w trakcie porodu.

Narodowy program profilaktyki nowotworowej nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Na raka szyjki macicy wciąż umiera dwa razy więcej kobiet niż w większości innych wysokorozwiniętych krajów Europy. Badaniami profilaktycznymi objętych jest zaledwie 44 proc. Polek zamiast oczekiwanych 70 proc. Wciąż zbyt mało kobiet zgłasza się na badania, co wynika głównie z niedostatecznej wiedzy na ten temat.

 

AGORA92016

 

Ogłoszenia